17 Haziran 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 19.04.2023 14:06 | Son Güncelleme: 19.04.2023 14:28

Minoa Kitabevi’nde Bir Şair Masası kuruluyor

19. yüzyılın en büyük Macar şairi kabul edilen Sándor Petőfi’nin doğumunun 200. yılı şerefine, Minoa Kitabevi Akaretler’de bir edebiyat ve gastronomi gecesi düzenleniyor
Minoa Books & Coffee / Instagram
Minoa Books & Coffee / Instagram

Bağımsız kitabevi ve kafe Minoa, Bir Şair Masası etkinliğiyle, 19. yüzyıl Macar kahvehanelerin edebi ortamını ve geleneksel yemeklerini günümüze taşıyor. Macar özgürlük hareketinin sembol ismi şair Sándor Petőfi’nin anısına 3 Mayıs akşamı, Macar Kültür Merkezi’nin desteğiyle bir edebiyat ve gastronomi etkinliği düzenleniyor. Sándor Petőfi, kısacık ömrünü Macar halkına, özgürlüğe, tiyatro ve edebiyata adamış. Özgürlük ve sevginin şairi olarak bilinen Petőfi’nin ardından Ferenc Liszt bir piano eseri bestelemiş. Sadece Budapeşte’de, sevilen şair Petőfi’nin adıyla 11 sokak, 4 meydan ve bir edebiyat müzesi yer alıyor. 

Geleneksel Macar lezzetlerinin hikayeleri ve ünlü şair Sandor Petőfi’nin hayatı ve dizelerinin paylaşılacağı bu özel deneyimde, şairin en sevdiği yemekleri kültür merkezinin gastro diplomatı, şef Ágnes Tóth hazırlayacak. Budapeşte’den gelen 200 yıllık lezzetlerin paylaşılacağı Bir Şair Masası etkinliği Minoa’nın kitaplarla dolu sıcak ortamında gerçekleşecek. Gecede, Petőfi’nin birçok şiirini Türkçeye kazandıran ve besteleyen şair-müzisyen Onur Toparlak da şairin şiirlerinden örnekler verecek.