29 Ocak 2023, Pazar
Haber Giriş: 06.08.2022 17:36 | Son Güncelleme: 06.08.2022 17:50

Oscar için 'En İyi Uluslararası Film' adayı seçim takvimi belli oldu

2023 yılında 95.'si düzenlenecek 'Oscar' olarak bilinen Akademi Ödülleri için Türkiye'nin 'En İyi Uluslararası Film Adayı' seçim takvimi belirlendi
Oscar için 'En İyi Uluslararası Film' adayı seçim takvimi belli oldu

Türkiye'nin ilk defa 1964 yılında, yönetmenliğini Metin Erksan'ın yaptığı Susuz Yaz filmi ile başvurduğu Oscar Ödülleri için Türkiye'nin 'En İyi Uluslararası Film Adayı' seçim takvimi açıklandı.  Sanatsal Etkinlikler Komisyonunca (SEK) yapılan açıklamaya göre, sürecin bu yıl SEK koordinasyonunda "Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği" tarafından yürütüleceği açıklandı.

 Seçici Kurul, ASİTEM, BİROY, BSB, FİYAB, SENARİSTBİR, SETEM, SESAM, SE-YAP, SİNEBİR, TESİYAP Sinema Meslek Birliklerinin yanı sıra ÇASOD, FİLM-YÖN, SİNESEN, SİYAD, SODER ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü temsilcilerinden oluşuyor.

Son gün 22 Ağustos 

Seçici kurul tarafından değerlendirilecek filmlerin başvuru formu ve şifreli online izleme linkinin ya da 16 adet dijital (DVD ya da harici bellek) kopyasının 22 Ağustos 2022 pazartesi günü mesai bitimine kadar (TESİYAP ofisi) ulaştırılması gerekiyor. Başvuran filmlerin yapımcıları, seçici kurul üyeleri için 5 Eylül 2022 gününe kadar ayrıca özel gösterimler organize edebilecek.

 Türkiye Adayı'nı en geç Eylül'de açıklanacak

1 Ocak 2022 – 30 Kasım 2022 arası ticari gösterime çıkmış/çıkacak olan filmler aday gösterilebilirken, Akademi Ödülleri kuralları gereğince filmin, ticari amaçlı olarak birbirini takip eden şekilde en az yedi gün süre ile gösteriminin yapılması gerekiyor. EK, Oscar için 'En İyi Uluslararası Film Türkiye Adayı'nı en geç Eylül ayı içinde açıklayacak. Başvuru formu www.sek.org.tr adresinden indirilebilecek.

'En İyi Uluslararası Film' adayı başvuruları hakkında 

Türkiye'nin En İyi Uluslararası Film Akademi Ödülü başvuruları, Türkiye'nin, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından Akademi Ödülleri kapsamında verilen En İyi Uluslararası Film Ödülü için gerçekleştirdiği başvuru sürecidir. Ödül; çoğu İngilizce dışında olan, Amerika Birleşik Devletleri dışında üretilen ve uzun metrajlı sinema filmlerine verilir. Uzun metraj filmin süresi, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 40 dakika ve üzeri olarak belirlendi.

 Türkiye, En İyi Uluslararası Film Akademi Ödülü'ne ilk defa 1964 yılında, yönetmenliğini Metin Erksan'ın yaptığı Susuz Yaz filmi ile başvurdu. 2018 yılına kadar ödül için toplamda yirmi beş film gönderen Türkiye, bu başvuruların hiçbirinde adaylık elde edemedi. Yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan'ın yaptığı 2008 çıkışlı Üç Maymun filmi, 76. Akademi Ödülleri'ndeki "En İyi Uluslararası Film" kategorisi için belirlenen ve dokuz filmden oluşan Ocak kısa listesine girse de ödül için aday gösterilmedi. 

Kaynak: AA