14 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 02.04.2024 11:17 | Son Güncelleme: 02.04.2024 11:35

Bild seçim sonrasını analiz etti: Erdoğan'ın sıradaki planı ne?

31 Mart seçimlerinde CHP'nin tüm Türkiye'de tarihi bir başarı elde etmesinin ardından gözler Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'a çevrildi. Almanya'nın köklü gazetesi Bild, Erdoğan'ın seçim sonrası olası hamlelerini analiz etti
Bild seçim sonrasını analiz etti: Erdoğan'ın sıradaki planı ne?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (70) 31 Mart günü büyük bir yenilgiye uğradı. En büyük muhalefet partisi olan CHP, yerel seçimlerde sürpriz bir zafer kazanarak Erdoğan'ın AK Parti'sini 17 başarılı seçimden sonra ilk kez ikinci sıraya düşürdü. AK Parti ülke genelinde yaklaşık yüzde 35 oy alırken, CHP yaklaşık yüzde 37 oy aldı. 2019'da AK Parti yüzde 42 oy almıştı. Mayıs 2023'teki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 52,1 gibi muazzam bir oy oranına ulaşan Erdoğan için sonuçlar kötüydü. Seçim sonrası açıklama yapan Erdoğan "Bu gerilemenin nedenlerini araştıracağız" dedi ve yenilgiyi kabul etti. Cumhurbaşkanı seçimlerin tek bir kazananı olduğunu söyledi: Demokrasi.

"Savaş beklenebilir"

Bild'e konuşan Türkiye uzmanı ve gazeteci Eren Güvercin seçim sonrası Erdoğan'ın vereceği tepkileri değerlendirdi. Güvercin "İleriye bakmaya çalışacak. Dikkatleri kendi iç zayıflığından ve muhalefetin tarihi zaferinden uzaklaştırmak için bir dış düşmanı hedef alabilir. Savaş (sınır dışı operasyon) beklenebilir. Özellikle Kuzey Suriye ve Kuzey Irak'a operasyon yapılabilir" dedi. Erdoğan'ın 31 Mart'taki konuşmasında bölgedeki teröristleri etkisiz haline getirmek istediğine dikkat çeken Güvercin, bu hedefin gerçekleştirilmesini beklediğini söyledi. 

Güvercin ayrıca ülkede bir iç baskı olacağını ve DEM Parti'nin yeni seçilen belediye başkanlarının geçmişte olduğu gibi görevden alınabileceğini söyledi. Güvercin ayrıca Erdoğan'ın İslamcı-milliyetçi söylemini yoğunlaştıracağını öngörüyor.