20 Nisan 2024, Cumartesi
Haber Giriş: 02.04.2024 21:21 | Son Güncelleme: 03.04.2024 01:04

CHP'nin kazandığı Gaziosmanpaşa'da yeniden sayım kararı

Gaziosmanpaşa'da AK Parti'nin ilçe seçim kurullarına yaptığı itiraz dilekçeleri kabul edilerek, oyların yeniden sayımına karar verildi. İBB Başkanı İmamoğlu kararla ilgili, "AK Parti kazanınca ret, CHP kazanınca tekrar sayalım demek ne demokrasiye ne mertliğe sığar" açıklamasını yaptı
CHP'nin kazandığı Gaziosmanpaşa'da yeniden sayım kararı

Gaziosmanpaşa 1, 2. ve 3. İlçe Seçim Kurulları, 31 Mart yerel seçim sonuçlarına ilişkin AK Parti'nin itirazlarını kabul ederek, ilçede verilen oyların yeniden sayılmasına karar verdi. AK Parti Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Fatih Aydemir, seçim sonuçlarına ilişkin Gaziosmanpaşa 1, 2. ve 3. İlçe Seçim Kurullarına ayrı ayrı itiraz dilekçeleri sundu.

Dilekçelerde GOP 1. İlçe Seçim Kurulunun yetki alanındaki sandıklarda 2 bin 396, GOP 2. İlçe Seçim Kurulu yetki alanındaki sandıklarda 2 bin 955, GOP 3. İlçe Seçim Kurulunun yetki alanındaki sandıklarda ise 3 bin 443 oyun bir kısmının geçerli olmasına rağmen çeşitli sebeplerle geçersiz sayıldığı kaydedildi. Sandık kurullarına yapılan itirazlara rağmen, sandık sonuç tutanaklarında bu hususlara yer verilmediği belirtilen dilekçelerde, GOP'taki 1030 sandıkta yapılan oy sayım ve döküm işlemine karşın ilçe toplamında belediye başkanlığı seçim türüne yönelik 8 bin 794 geçersiz oyun bulunduğu bildirildi.

İtiraz oy çokluğuyla kabul edildi

Geçici seçim sonuçları neticesinde kazanan adaylar aralarında 868 oy farkının olması ve geçersiz oylar dikkate alındığında farkın kapanabileceği ifade edilen dilekçede, geçerli ve geçersiz sayılan oy pusulalarının yeniden sayılması talep edildi. Gaziosmanpaşa 1, 2. ve 3. İlçe Seçim Kurulları tarafından incelenen dilekçeler oy çokluğuyla kabul edilerek ayrı ayrı karara bağlandı. Karar yazısında, kurullarca yapılan değerlendirmelerde belediye başkanlığı seçiminde kazanan aday ve ikinci aday arasındaki oy farkının yaklaşık 10 katı kadar geçersiz oy sayısı olduğu belirtildi. Seçim sonuçlarının tam ve doğru şekilde belirmesi için Gaziosmanpaşa Belediye Başkanlığı seçimi yönünden geçerli ve geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verildi.

CHP, İYİ Parti ve DEM Partili üyelerden muhalefet şerhi

Kararda, sayımın, seçim merkezi olarak kullanılan ve oy torbalarının bulunduğu Gaziosmanpaşa Belediyesi Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi'nde, ilçe seçim kurulları, kamu görevlileri ve AK Parti ile CHP tarafından bildirilen temsilcilerin huzurunda 10.00 ile 23.00 saatleri arasında yapılmasına hükmedildi. Sayım işleminin, bitene kadar her gün aynı görevliler huzurunda yapılması kaydedilen kararda, AK Parti ve CHP tarafından kurula bildirilen 50'şer kişinin tribünlerde sayım işlemini izleyebileceği bildirildi. Kararda, yapılan sayım işlemine göre farklı sonuç tespit edilen seçim torbaları için düzenlenen tutanakların Seçim Bilişim Sistemi'ne işlenmesine hükmedildi. Seçim Kurulu Başkanı, 2 memur üye, AK Parti, CHP, İYİ Parti ve DEM Partili üyelerin imzasının bulunduğu kararlara CHP, İYİ Parti ve DEM Partili üyeler oyların yeniden sayılmaması görüşünde olduklarını belirterek, muhalefet şerhleri koydu.

İmamoğlu: AK Parti olunca ret, CHP kazanınca tekrar sayalım demek mertliğe sığmaz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuyla ilgili, "Seçimi CHP’nin kazandığı Gaziosmanpaşa ilçemizde baskılarla tüm oyların yeniden sayılmasına karar verildi. Aynı talepte bulunduğumuz Ümraniye ilçemizde ise talebimiz reddedildi" açıklamasını yaptı.  Pendik, Fatih, Arnavutköy ve Bahçelievler ilçelerinde yeniden sayım talepleriyle ilgili ise henüz karar çıkmadığını belirten İmamoğlu, "İlçeyi kazanan AK Parti olunca tekrar oy sayımına ret, CHP kazanınca tekrar sayalım demek ne demokrasiye ne mertliğe sığar. İl Seçim Kurulu ve YSK’nın tüm bu olan bitene seyirci kalmamasını istiyoruz" ifadelerini kullandı. 

AK Parti'nin kalesi olarak nitelenen ilçelerden Gaziosmanpaşa'da seçimi CHP'nin adayı Hakan Bahçetepe 868 oy farkla kazanmıştı.