21 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 03.04.2024 19:25 | Son Güncelleme: 03.04.2024 21:35

İlçe Seçim Kurulu reddetmişti: İl Seçim Kurulu'ndan Beykoz'da yeniden sayım kararı

İstanbul İl Seçim Kurulu, AK Parti'nin itirazı üzerine Beykoz'da oyların yeniden sayılmasına karar verdi
İlçe Seçim Kurulu reddetmişti: İl Seçim Kurulu'ndan Beykoz'da yeniden sayım kararı

İstanbul İl Seçim Kurulu, Beykoz İlçe Seçim Kurulu'nun AK Parti'nin itirazına ilişkin ret kararını kaldırarak, Beykoz'da ilçe belediye başkanlığı oy pusulalarının yeniden sayılmasını kararlaştırdı. AK Parti'nin başvurusunu değerlendiren İl Seçim Kurulu'nun kararında, "Beykoz İlçe Seçim Kuruluna sunulan dilekçe ile sandık sonuç tutanaklarının bir kısmında geçersiz oyların geçersizlik sebebinin yazılmamış olduğu, bir kısmında geçersizlik sebebinin tasnif edilmediği veya muğlak ibarelerin yazıldığının belirtilmesi, Beykoz İlçe Belediye Başkanlığı seçimini kazanan aday ile ikinci aday arasındaki oy farkının geçici birleştirme tutanaklarına göre 1433 olduğu, geçersiz oy sayısının ise iki aday arasındaki oy farkının üzerinde 5 bin 167 olması hususları değerlendirildiğinde, oyların yeniden sayılması istemine ilişkin itirazın gerekçesiz ve soyut olduğu yönündeki İlçe Seçim Kurulu kararının yerinde olmadığı" belirtildi.

İstanbul İl Seçim Kurulu, seçim sonuçlarının tam ve doğru şekilde belirlenmesi amacıyla, Beykoz İlçe Seçim Kurulunun verdiği ret kararını kaldırarak, ilçe belediye başkanlığı oy pusulalarının yeniden sayılmasını kararlaştırdı. Bu karara göre, ilçe belediye başkanlığı oy pusulaları Beykoz İlçe Seçim Kurulunda yeniden sayılacak.

CHP: İtiraz ettiğimiz ilçelerde de aynı kararı bekliyoruz

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, kararla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Arnavutköy, Ümraniye, Fatih, Bahçelievler ve Pendik ilçelerinde CHP'nin itirazlarının ilçe kurulları tarafından reddedildiğini belirten Çelik, "Reddedilen itirazlarımızın il seçim kurulunda bozularak yeniden sayım kararı alınmasını bekliyoruz. Aksi takdirde alınan bu karar çifte standarttır, siyasi baskının sonucudur ve bu kabul edilemez" ifadelerini kullandı.