14 Temmuz 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 01.04.2024 14:33 | Son Güncelleme: 01.04.2024 15:51

Meral Akşener: Olağanüstü seçimli kongreye gidiyoruz

Meral Akşener "Siyaset kurumu olarak sandıklardan çıkan mesajı duymak hepimizin görevidir. Bu doğrultuda İYİ Parti olarak biz de üzerimize düşen sorumluluğu alacağız .En kısa sürede olağanüstü seçimli kongremizi toplayacağız" dedi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, 31 Mart seçimleri sonrası 14.30'de düzenlediği ilk basın toplantısında sonuçları değerlendirdi ve olağanüstü seçimli kongre kararını duyurdu. İşte Akşener'in açıklamalarından öne çıkanlar: 

 • Sonuçların hayırlı olmasını diliyor, tüm belediye başkanlarını tebrik ediyorum. Seçimlerin Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına yakışır şekilde tamamlanmış olmasını, ülkemizin köklü demokrasi geleneği için önemli buluyorum.
 • Milletin sandıkta gösterdiği irade tartışılamaz. İyi Parti olarak yola çıkma gerekçemiz bunu sağlamaktır. Ortaya koyduğumuz siyaset anlayışıyla seçmeni veli nimet olarak gördük.
 • Milletin iradesini başımızın tacı bildik. Milletimiz 1 il, 23 ilçe, 7 beldede İyi Parti'ye emanet etti. Bu kıymetli emanet için teşekkür ediyoruz.
 • Seçim süreci boyuca gayretleriyle emekleriyle Türkiyemizin dört bir yanında hakkıyla temsil eden tüm belediye başkan adaylarımıza sahada gece gündüz çalışan teşkilatlarımıza kar kış sıcak demeden koşturan gençlerimize ev ziyaretleriyle çalmadık kapı bırakmayan kadınlarımıza maddi manevi desteklerini esirgemeyen üye ve gönüllülerimize sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum.
 • Aynı zamanda ilçe meclis üyelerimize il genel meclisi adaylarımıza ayrıca en derin teşekkürlerimi sunuyorum. Allah herbiriden razı olsun. Milletimizin iki yumruk arasına sıkıştırılmaktan ne kadar yorulduğunu bir kez daha görmüş olduk.
 • 2023 seçimine göre milletimizin sandığa katılım oranındaki büyük düşüşü hiçbir siyasi görmezden gelemez. Milletimiz bu seçimlerde alışılmış kutuplaşma alanlarına sen sucusun ben bucuyum ayrıştırmalarına ve kendi gündeminde olmayan suni kavgalara mecbur olmadğını sandığa gitmeyerek gösterdi.
 • Emeklilerimiz bu seçimlerde 10 bin liralık maaşlarıyla sefalet içiindeki bir yaşamı sandığa gitmeyerek gösterdi. Öğretmenlerimiz bu seçimlerde atanamayan öğrencilerine hasret kalmaya mecbur olmadığını sandığa gitmeyerek gösterdi.
 • Gençlerimiz bu seçimlerde mülakatlarda hakkının çalındığına mecbur olmadığını sandığa gitmeyerek gösterdi. Yıllardır ekonomide yaşadığımız çöküşü engelleyemeyen basiretsizliğe yeter dedi.
 • Biz Erdoğan'ı defalarca uyarmıştık. Milletin sesinden kaçma demiştik. Milletin hakkına girme demiştik. Rahmetli Demirelin sözlerini hatırlatıp tencere her iktidarı sallar demiştik.
 • Her konuşmamda Sayın Erdoğana çağrılar yaptım. Nitekim dün akşam AK Partinin dün eriyen oylarıyla yüzleşti. Kendisi umarım artık çağrılarımızın arkasında sadece milletin sesi olduğunu anlamıştır. 
 • Artık millete rağmen siyaset yapılamayacağını öğrenmiştir. Umarım ki artık tüm Türkiye Cumhuriyetinin cumhurbaşkanı olması gerektiğini görmüştür. 
 • Siyaset kurumu olarak sandıklardan çıkan mesajı duymak hepimizin görevidir. Bu doğrultuda İYİ Parti olarak biz de üzerimize düşen sorumluluğu alacağız.
 • Muhasebemizi yapacağız. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da milletimizin bize verdiği mesajı ve bizim için çizdiği istikamet doğrultusunda gereken adımları atacağız. En kısa sürede olağanüstü seçimli kongremizi toplayacağız.

İstifa çağrısı yapılmıştı

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz, dün akşam sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada görevinden istifa ettiğini belirterek, Akşener’i de şu ifadelerle istifaya çağırmıştı: “İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’i istifaya davet ediyorum. Önümüzdeki genel seçimlerde ülkemizin AK Parti iktidarının kötü ve beceriksiz yönetiminden kurtulması için bugünden çalışmaya başlamalıyız. Bu sonuçlar göstermiştir ki yapacak çok işimiz var, kaybedecek vaktimiz yok. Bu yönde yapacağım çalışmalara ağırlık verebilmek için İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanlığı görevimden istifa ediyorum.”