04 Aralık 2023, Pazartesi
Haber Giriş: 13.04.2023 13:34 | Son Güncelleme: 13.04.2023 15:11

Nuri Bilge Ceylan'ın filmi 76. Cannes Film Festivali'nde yarışacak

16-27 Mayıs'ta düzenlenecek olan 76. Cannes Film Festivali'nde Usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın Kuru Otlar Üstüne filmi yarışacak
Nuri Bilge Ceylan'ın filmi 76. Cannes Film Festivali'nde yarışacak

76. Cannes Film Festivali'nde Nuri Bilge Ceylan'ın Kuru Otlar Üstüne filmi yarışacak. 16-27 Mayıs'ta düzenlenecek festivalde, TRT ortak yapımı 3 film sinemaseverlerle buluşacak. TRT destekli yapımlar Kuru Otlar Üstüne ile Avusturyalı ödüllü yönetmen Jessica Hausner'ın Club Zero ve İtalyan sinemasının önemli yönetmenlerinden Alice Rohrwacher'in La Chimera filmi festivalin ana yarışma bölümüne seçildi.

Doğu Anadolu'nun ücra bir beldesinde zorunlu hizmetini yapmakta olan resim öğretmeni Samet'in başına gelen ve anlam vermekte zorlandığı olaylara odaklanan Kuru Otlar Üstüne filmi, dünya prömiyerini de festivalde yapacak.  TRT personeli olarak görev yapan Kürşat Üresin ve Cevahir Şahin'in görüntü yönetmenliğini üstlendiği yapım, 12 Punto 2020'de TRT Ustaya Saygı Ödülü'nün de sahibi olmuştu. Prodüksiyonu TRT'nin ekip ve ekipman desteğiyle gerçekleştirilen filmin kamera, ses, ışık ve kurgu ekiplerinde de yine TRT personeli görev aldı. Nuri Bilge Ceylan 2014'te Kış Uykusu filmiyle Altın Palmiye ödülünü kazanmış, Bir Zamanlar Anadolu'da, Uzak ve Üç Maymun filmleriyle ise Cannes Film Festivali'nden ödüllerle dönmüştü.

Jüri Başkanı Hüzün Üçgeni'nin yönetmeni

Festivalin ana yarışma jüri başkanı, yönetmen ve senarist Ruben Östlund oldu. Östlund, TRT ortak yapımı Hüzün Üçgeni filmiyle 75. Cannes Film Festivali'nde en iyi filme verilen Altın Palmiye Ödülü'nü kazanmıştı. Birçok festivalde gösterilen film, Avrupa'nın Oscar'ı olarak bilinen Avrupa Film Ödülleri'nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu dallarında da ödüle değer görülmüştü.

Kaynak: AA