08 Aralık 2023, Cuma
Haber Giriş: 20.11.2023 15:00 | Son Güncelleme: 20.11.2023 15:31

Ridley Scott'tan Napolyon'u beğenmeyen Fransızlara cevap: Kendilerini bile sevmiyorlar

Usta yönetmen dünya prömiyerini Paris'te yapan Napolyon'u beğenmeyen eleştirmenlere ateş püskürdü: Fransızlar kendilerini bile sevmiyorlar. Ridley Scott, filmin gerçekçiliğini sorgulayan tarihçiler için ise "Siz orada değildiniz. O halde nereden biliyorsun?" dedi
Ridley Scott'tan Napolyon'u beğenmeyen Fransızlara cevap: Kendilerini bile sevmiyorlar

Gladyatör, Yaratık, Thelma & Louise ve Blade Runner gibi unutulmaz filmlere imza atan ancak hala En İyi Yönetmen Oscar'ını alamayan Ridley Scott yeni eseri Napolyon ile gündemde. Başrolünde Joaquin Phoenix'in yer aldığı Napolyon Bonapart'ın yükselişini, düşüşünü ve eşi Josephine'le çalkantılı ilişkisini anlatan film dünya prömiyerini Paris'te yaptı. Ancak İngiltere ve ABD'de iyi eleştirilen alan film, Fransa'da yerden yere vuruldu.

Napolyon fragmanı

Filme beş yıldız veren The Guardian, aşırı derecede eğlenceli olduğunu yazdı. The Times muhteşem bir tarih destanı olduğunu yazarken Empire film için "Scott'ın eğlenceli ve akla yatkın bir Napolyon yorumu" diyerek dört yıldız verdi. Tarihçi Patrice Guennifey (Le Point) filmi "Bir Britanyalı'nın filmi... Çok Fransız karşıtı" şeklinde eleştirirken, Fransız GQ projeyi "son derece beceriksiz, doğal olmadan ve istemeden beceriksiz" olarak nitelendirdi. Le Figaro'ya göre ise Napolyon'u "elinde silahı olan ve gözyaşı dökmeye hazır duygusal bir vahşi" olarak tasvir eden filmin adı "Barbie ve Ken İmparatorluk Döneminde" olarak değiştirilmeli.

Tarihçilere bipli cevap

Film ve elextiriler hakkında BBC'ye konuşan 85 yaşındaki yönetmen; Napolyon'un gerçeklere aykırı tasvir edildiği eleştirilerine "Buna gerçekten cevap vermemi mi istiyorsunuz?... İçinde bir bip sesi olacak" dedi.

Oscar ödüllü Phoneix ile Ridley Scott 2000 yılında en iyi film dalında Oscar ödülü alan Gladyatör filminden sonra ilk defa aynı projede buluştu. 

 

Scoot "Hikaye anlatımının doğruluğunu sorgulayan tarihçilere ne söyleyeceği sorulduğunda ise "Orada mıydınız? Siz orada değildiniz. O halde nereden biliyorsun?" ifadelerini kullandı. 

"İzleyiciler filmi beğendi"

Scoot Paris'teki gösterim sonrası yapılan eleştiriler için de aynı açık sözlülükle "Fransızlar kendilerini bile sevmiyorlar. Bu filmi Paris'te gösterdiğim izleyiciler onu çok sevdiler" dedi.

Napolyon filmi hakkında

Büyük ölçekli film, Oscar ödüllü Joaquin Phoenix'in canlandırdığı ikonik Fransız İmparatoru Napolyon Bonapart'ın görkemli yükselişini ve düşüşünü ayrıntılarıyla anlatıyor.

Joaquin Phoenix ve Vanessa Kirby / Napoleon (2023)

 

Hikaye, Bonaparte'ın tek gerçek aşkı Josephine (Vanessa Kirby) ile bağımlılık yaratan, değişken ilişkisinin merceğinden geçerek iktidara giden amansız yolculuğunu anlatırken, onun ileri görüşlü askeri ve politik taktiklerini de sergiliyor.

2 saat 38 dakika

Filmin resmi özetinde "şimdiye kadar filme alınmış en dinamik uygulamalı savaş sahneleri"nin yer aldığı özellikle vurgulanıyor. Filmin 2 saat 38 dakikalık sinema kurgusunda altı büyük savaş sahnesi bulunuyor.

Apple TV+'ta uzun versiyonu yayınlanacak

Napolyon 24 Kasım'da sinema salonlarındaki yerini alacak. 4 saatlik yönetmen kurgusu ise 2024 yılında Apple TV+'ta yayınlanacak.

Oyuncu kadrosu

Senaryosu David Scarpa (All The Money in the World, The Day The Earth Stood Still) tarafından kaleme alınan Napolyon'un oyuncu kadrosunda ayrıca Tahar Rahim, Ben Miles, Ludivine Sagnier, Matthew Needham, Youssef Kerkour ve Ian McNeice gibi isimler yer alıyor.