22 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 23.05.2023 08:57 | Son Güncelleme: 23.05.2023 09:43

Belçika Futbol Federasyonu'nun başına ilk kez bir kadın geçti

Pascale Van Damme, Katar'daki 2022 FIFA Dünya Kupası'ndan sonra çalkantılı bir dönemden geçen Belçika Futbol Federasyonu'nun başına geçti. Van Damme ülkede bu görevi yapacak ilk kadın olarak tarihe adını yazdırdı
Belçika Futbol Federasyonu'nun başına ilk kez bir kadın geçti

Belçika Futbol Federasyonu'nun yönetim kurulu, önceki başkan Paul Van den Bulck'un istifası üzerine Pascale Van Damme'ı başkan olarak atadı. Böylece ülke tarihinde ilk kez bir kadın, futbol federasyonu başkanı olmuş oldu. Federasyondan yapılan açıklamada, "Pascale Van Damme, başkan olarak görevini yapıcı, dürüst ve iş birliği içinde yürütmek istemektedir" denildi.

Van Damme ise federasyon yönetiminin kendisiyle birlikte yeni bir sayfa açma kararından memnuniyet duyduğunu belirtti. Pascale Van Damme, daha önce bilişim sektöründe yönetici olarak görev yaptı. Bazı uluslararası teknoloji şirketlerinde çalışan Van Damme'ın federasyonun başkanlık seçimine kadar görevde kalacağı kaydedildi.

Ne olmuştu?

Katar'daki 2022 FIFA Dünya Kupası'nın ardından istifalar ve görevden almalarla gündeme gelen Belçika Futbol Federasyonu, mart ayında CEO'su Peter Bossaert'ın kendi maaşını izinsiz artırdığı haberleriyle gündeme gelmiş, Bossaert görevden alınmıştı. Federasyonun önceki başkanı Paul Van den Bulck da icra komitesinin yönetim kuruluna kendisi hakkında şikayet mektubu göndermesinin ardından geçen hafta istifa etmişti.

Katar'daki 2022 FIFA Dünya Kupası'nda favoriler arasında gösterilen Belçika'nın grup aşamasında turnuvadan elenmesi üzerine teknik direktör Roberto Martinez'in yerine Domenico Tedesco getirilmiş, futbol yönetimindeki bazı isimler de değiştirilmişti.