24 Haziran 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 27.03.2024 18:28 | Son Güncelleme: 27.03.2024 19:52

Beşiktaş'tan AK Parti'nin Trabzon adayı Genç hakkında suç duyurusu

Beşiktaş, AK Parti'nin Trabzon adayı Ahmet Metin Genç'in "UEFA'nın sitesinde şikeci kulüp olarak yer alıyorlar" ifadesiyle ilgili yargıya başvurdu. Genç hakkında hakaret, iftira, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçlarından soruşturma başlatılması istendi
Beşiktaş'tan AK Parti'nin Trabzon adayı Genç hakkında suç duyurusu

Beşiktaş Kulübü, AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Metin Genç hakkında suç duyurusunda bulundu. Trabzonspor Kulübü'nün, Fenerbahçe maçında çıkan olaylara ilişkin düzenlediği basın toplantısında konuşan Genç, "UEFA'nın sitesinde hala Fenerbahçe ve Beşiktaş şikeci kulüp olarak güncel bir şekilde duruyorken fütursuzca, utanmadan 2011'in Süper Kupa finalini oynamaya kalkıyorsunuz. Siz bizim aklımızla dalga mı geçiyorsunuz?" demişti. Siyah-beyazlı kulüpten yapılan açıklamada, söz konusu ifadeler nedeniyle, hakaret, iftira, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçlarından soruşturma başlatılması talebiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi. 

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "17.03.2024 tarihinde oynanan Trabzonspor-Fenerbahçe maçından sonra yapılan basın toplantısında, Ahmet Metin Genç, Beşiktaş Jimnastik Kulübü ve Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye karşı; eleştiri sınırlarını aşan, maddi ve hukuki dayanaktan yoksun ve açıkça suç teşkil eden birtakım asılsız itham ve iddialarda bulunmuş ve söz konusu açıklamalar tüm basın ve yayın kuruluşlarınca yayımlanmıştır. Ahmet Metin Genç’in gerçekleştirmiş olduğu eylemler neticesinde hakkında, hakaret (TCK m.125), iftira (TCK m. 267), halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama (TCK m. 216) suçlarından dolayı soruşturma başlatılması, Beşiktaş Jimnastik Kulübü ve Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin söz konusu suçlardan zarar gördüğünün değerlendirilmesi ile Ahmet Metin Genç hakkında eylemine uyan sevk maddelerince kamu davası açılması için iddianame düzenlenmesi, hakkında 6222 sayılı yasanın 22. maddesi gereği idari para cezası ve idari yaptırım kararı uygulanmasına karar verilmesi için gereğinin yapılması talebiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur"