05 Temmuz 2022, Salı
Haber Giriş: 07.05.2022 08:53 | Son Güncelleme: 07.05.2022 09:43

Chelsea'nin yeni sahibi Todd Boehly oldu

Roman Abramovich'in yaptırım listesine alınmasıyla satışa çıkan Chelsea'nin yeni sahibi belli oldu. ABD'li Todd Boehly'nin dahil olduğu konsorsiyum satış için 5,25 milyar dolara anlaştı. Bir spor takımı için şimdiye kadar ödenen en yüksek miktarın büyük kısmı, Ukrayna'daki savaş mağdurlarına gidecek
Chelsea'nin yeni sahibi Todd Boehly oldu

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal harekatı sonrasında İngiltere tarafından yaptırım uygulanan Rus oligark Roman Abramovich'in sahip olduğu futbol kulübü Chelsea'nin satışında sona gelindi. Bloomberg'in haberine göre Chelsea, eski Guggenheim Partners Yönetim Kurulu Başkanı Todd Boehly ve Clearlake Capital'in liderlik ettiği konsorsiyuma 4,25 milyar sterlin (5,25 milyar dolar) bedelle satıldı.

İngiliz futbolunda ABD etkisi

Satışın ilgili otoritelerden izin alması durumunda Chelsea, ABD'lilerin İngiltere futbolunda tümüyle sahip olduğu 10. kulüp olacak.

Hisse devri savaş mağdurları için kullanılacak

Söz konusu anlaşmanın 2,5 milyar sterlinlik kısmı hisse devri için, 1,75 milyar sterlinlik kısmı ise kulübün gelecek yatırımları için ayrıldı.  New York Times'ın haberine göre hisse devrinden elde edilecek 2,5 milyar sterlin (3 milyar dolar) Ukrayna'daki savaş mağdurlarını desteklemek için bir hayır kurumuna gidecek.

Satış işlemleri bu ay tamamlanacak

The Guardian'ın haberine göre; Abramovich'e uygulanan yaptırımlar nedeniyle hükümet tarafından verilen özel bir lisansla maaşları ödeme ve ligde mücadele etme hakkı tanınan Chelsea'nin bu durumu 31 Mayıs 2022'de sona erecek. Bu nedenle satış işlemleri 3 hafta sürecek ve İngiliz hükümeti, Chelsea’ye yeni lisans verdiği anda satış resmiyet kazanacak.

Chelsea'nin satış süreci (Ne olmuştu?)

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ardından İngiltere hükümetinin Roman Abramovich'in de aralarında yer aldığı oligarklara yönelik yaptırımları, İngiliz kulübünün zor bir sürece girmesine yol açtı.  Abramovich, Chelsea yönetimini mütevelli heyetine devredip sonra da kulübü satışa çıkarsa da bu hamle Maviler'i yaptırımlardan kurtar(a)madı.

Abramovich para alamayacak

Hükümet tarafından verilen özel bir lisansla maaşları ödeme ve ligde mücadele etme hakkı tanınan Chelsea'nin transfer yapması, yeni sözleşme imzalaması, bilet satması, lisanslı üründen gelir elde etmesi yasaklanırken, banka hesapları ve kulübe ait kredi kartları ise donduruldu. Chelsea'yi satışa çıkaran Roman Abramovich'in tüm yetkileri elinden alınırken, bu satıştan elde edilecek gelirden Rus iş insanının muaf tutulacağı belirtildi. 

Todd Boehly hakkında

Futbolun dünyadaki en büyük spor olduğunu savunan Todd Boehly, özel yatırımlar olan Dodgers ve Los Angeles Lakers dışında, yatırımlarının çoğunu yönettiği 6 milyar dolarlık yatırım şirketi Eldridge Industries'in yüzde 60'ını yönetiyor. Boehly, 2012’de Los Angeles Dodgers’i o dönem için rekor olan 2 milyar 150 milyon dolara satın alan yatırımcı grubunun içinde bulunuyor. Boehly 2019’da Chelsea’yi satın almak için Abramovich’le gürüşmüş, ancak teklif ettiği bedel Rus oligarkın istediği 3 milyar sterlinin altında kaldığı için satış gerçekleşmemişti.

 

(Kaynaklar: New York Times, Bloomberg, The Guardian)