16 Nisan 2024, Salı
Haber Giriş: 05.10.2022 18:48 | Son Güncelleme: 05.10.2022 21:59

Filenin Sultanları Kanada'yı 3-0 mağlup etti

A Milli Kadın Voleybol Takımı, FIVB Dünya Şampiyonası'nın 2. tur F Grubu'ndaki ikinci karşılaşmasında Kanada'yı 3-0 mağlup etti
Filenin Sultanları Kanada'yı 3-0 mağlup etti

A Milli Kadın Voleybol Takımı, FIVB Dünya Şampiyonası'nın 2. tur F Grubu'ndaki ikinci karşılaşmasında Kanada'yı 3-0 mağlup etti. Filenin Sultanları, ilk seti 25-22, ikinci seti 26-24 ve son seti de 28-26 kazandı. Karşılaşmada, her iki ülke de karşılıklı sayılar alırken, milliler, çekişmeli geçen birinci seti, Ebrar Karakurt, Eda Erdem Dündar ve Hande Baladın'ın sayılarıyla 25-22 önde tamamladı.

İkinci setin ilk dakikalarında iki ülke arasında denge hakim olurken, setin sonuna doğru 4 sayı (19-23) geriye düşen milli takım, Ebrar Karakurt'un kullandığı servislerden üst üste bulduğu sayılarla farkı kapatarak, durumu 24-23'e getirdi.

Son sayılarda hata yapmayan milliler ikinci seti 26-24 önde bitirdi. Üçüncü sete iyi başlayan milliler, Ebrar Karakurt, Eda Erdem Dündar ve Hande Baladın'ın sayılarıyla son dakikalara kadar çekişmeli geçen üçüncü seti 28-26, maçı da 3-0 kazandı. Milliler, F Grubu'ndaki üçüncü maçında 7 Ekim Cuma günü ABD ile karşılaşacak.

"Nasıl kazandık bilmiyorum"

Kanada karşısında önemli bir sonuç aldıklarına dikkati çeken A Milli Kadın Voleybol Takımı Başantrenörü Giovanni Guidetti, "Nasıl 3-0 kazandık onu bilmiyorum, anlamadım açıkçası. Fakat aldığımız bu 3-0'lık galibiyet bizim yolculuğumuz için çok önemli ve değerliydi" ifadelerini kullandı. F Grubu'nda son iki maçta mücadele edecekleri ABD ve Sırbistan maçının hatırlatılması üzerine Guidetti, "Önümüzde 2 tane çok karmaşık olabilecek maç var. Sırbistan ve ABD'de buraya dünya şampiyonu olma hedefiyle için geldi. Biz sahaya daha fazla kalitemizi koyabilirsek eğer 2 takımla da mücadele edebilecek ve yenebilecek güçteyiz." diye konuştu. Guidetti, Ebrar Karakurt'un performansı konusunda ise "Ebrar, bugün değil turnuvanın genelinde iyi işler çıkardı. Özellikle bugün kazandığımız ikinci setin son bölümündeki servis performansıyla sahada parladığını söyleyebiliriz. Hakkını vermemiz gerekiyor. Gerçekten çok iyi ve göz kamaştırıcı bir turnuva oynuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Ebrar Karakurt: ABD'yi zorlamak istiyoruz

Milli voleybolcu Ebrar Karakurt da Kanada ve Almanya'yı 3-0 geçmenin özgüven kazanmaları açısından değerli olduğuna dikkati çekerek, rakipleri karşısında ilk andan son ana kadar sahaya kazanmak için odaklandıklarını dile getirdi. Kanada karşısında ikinci setin sonunda milli takım 4 sayı gerideyken servisten aldığı arka arkaya sayıların hatırlatılması üzerine Ebrar, şunları söyledi,

"O an servisi gittiğimde sadece kaçırmamam gerektiğini düşünüyordum. Ace almak gibi bir düşüncede değildim. İçeri servisi atıp takım arkadaşlarımı rahatlatmak istedim. Takım olarak Kanada'nın iyi manşet almadıklarını biliyorduk. Onlar kötü manşet aldıkça benim özgüvenim arttı. Servisimin hızı da arttı. İyi bir ace serisi tutturdum. Ace atamasam da etkili servis attım. Takım arkadaşlarıma yardımcı oldum. Bu benim için değerliydi."

ABD ile yapacakları maça değinen Ebrar, "ABD'yi yakından tanıyoruz. Onlara karşı hazırlık maçları yaptık. O maçlarda kötü voleybol oynadığımızı düşünmüyorum. Sonucu galibiyetle bitmese de iyi voleybol oynadık. Hem o maçları hem de ABD'nin bu turnuvadaki performansını değerlendirip, sahaya en hazır şekilde çıkacağız. ABD'yi zorlamak istiyoruz. Onlara galibiyet almanın kolay olmadığını göstermeye çalışacağız. Umarım bunu başarabiliriz" diye konuştu.

A Milli Kadın Voleybol Takımının maç programı şu şekilde:

7 Ekim Cuma:
18.30 ABD-Türkiye

8 Ekim Cumartesi:
18.30 Sırbistan-Türkiye