05 Mart 2024, Salı
Haber Giriş: 11.09.2023 00:22 | Son Güncelleme: 11.09.2023 08:58

İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Rubiales istifa etti

Kadınlar Dünya Kupası final maçı sonrasında Jenni Hermoso'yu isteği dışında öptüğü için eleştirilerin hedefinden olan İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales sonunda pes etti
İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Rubiales istifa etti

İspanyol milli futbolcu Jennifer Hermoso'yu 20 Ağustos'taki FIFA Kadınlar Dünya Kupası final maçı sonrasında madalya töreninde dudağından öpen ve o günden beri sert eleştirilerin hedefinde olan Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales sonunda istifa etti. Rubiales, Twitter (X) hesabından yaptığı açıklamada 2018 yılından bu yana yürüttüğü RFEF başkanlığından ve 2019'da seçildiği UEFA başkan yardımcılığından istifa ettiğini duyurdu.

Diğer yandan Rubiales, İngiliz Sky News televizyon kanalına verdiği demeçte, "özellikle kızları ve ailesinin yaşadığı durumdan dolayı artık RFEF'de çalışamayacağını, ayrıca İspanya, Portekiz ve Fas'ın 2030 Dünya Kupası organizasyonu için sunduğu ortak adaylığın kazanmasına olanak sağlamak için başkanlık görevini bırakma kararı aldığını" savundu.

Rubiales olayı

FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nın 20 Ağustos'taki finalinde İngiltere'yi 1-0 yenerek tarihinde ilk defa dünya şampiyonu olan İspanya Kadın Milli Futbol Takımı'nın Sidney'de maç sonrasındaki madalya töreni ve kutlamalar sırasında RFEF Başkanı Rubiales'in bazı hareketleri tepki almıştı.

İspanya'nın maçı kazanmasının ardından sevinç gösterisi sırasında şeref tribününden uygunsuz hareketler yapan Rubiales, daha sonra madalya töreninde İspanyol futbolcu Jennifer Hermoso'yu dudağından öpmüştü.

FIFA Disiplin Kurulu açtığı soruşturma kapsamında 90 gün süreyle geçici olarak görevinden alınan Rubiales'in istifa etmesi için İspanya'da siyasi, hukuki ve sosyal baskı yapılıyordu.