23 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 26.12.2023 22:15 | Son Güncelleme: 26.12.2023 22:21

Ratcliffe yüzde 25 hissesini aldı, Manchester United borsada yükselişe geçti

Manchester United'ın kulübün yüzde 25'inin satışı için İngiliz iş insanı Jim Ratcliffe ile anlaşma sağlandığını duyurmasıyla birlikte kulübe yatırımcı ilgisi arttı. Aylarca süren belirsizliğin sona ermesiyle Manchester United hisseleri tatil sonrası haftanın ilk işlem gününde yüzde 3 yükseldi
Ratcliffe yüzde 25 hissesini aldı, Manchester United borsada yükselişe geçti

Manchester United hisseleri, milyarder Jim Ratcliffe tarafından yapılan hisse alımı, İngiliz futbol kulübünün yeniden canlanacağına dair umutları artırdı, bu durum şirket hisselerine de yansıdı. Aylarca süren belirsizliği ortadan kaldıran anlaşma ile birlikte kulübün hisseleri Salı günü yaklaşık yüzde 3 yükseliş kaydetti.

Ratcliffe, Manchester United'ın yaklaşık 1,3 milyar dolarlık hissesini satın almayı kabul ederek spor varlıklarına yönelik yatırımcı iştahının devam ettiğini de gösterdi.

Anlaşma kapsamında Ratcliffe'in yönettiği INEOS, Glazer ailesinin uzun süredir sahibi olduğu Manchester United'ın futbol operasyonlarını da yürütecek ve kulübün son on yıldaki kötü performansını gerilerde bırakmaya çalışacak.

Glazer ailesinin geçen yıl Kasım ayında kulüp için satış da dahil olmak üzere stratejik seçenekleri araştırdıklarını açıklamasının ardından Manchester United'ın hisseleri yaklaşık yüzde 52 yükselmişti. 

Glazer yönetimi, geçtiğimiz Kasım ayında yeni yatırım arayışına girmeyi planladığını açıklamış ve ABD'li ticari banka Raine'e tam satış olasılığını da içeren süreci denetleme talimatı vermişti.

Eski menajer Alex Ferguson'un 2013 yılında görevinden ayrılmasından bu yana kulüp beş teknik direktör gördü ancak 11 yılda sadece dört kupa kazanarak ihtişamlı günlerini yeniden yakalayamadı.

Manchester United son birkaç yıldır popüler oyuncuları kadrosuna katmak için yaptığı büyük yatırımlara rağmen Avrupa kupalarından elendi ve Premier Lig'de sekizinci sırada yer alıyor.

Jim Ratcliffe kimdir?

İngiltere'nin Lancashire şehrinde dünyaya gelen 71 yaşındaki James Ratcliffe, Birmingham Üniversitesi'nde aldığı kimya mühendisliği diplomasını endüstride başarı için bir sıçrama tahtası olarak kullandı. Daha sonra yönetim becerilerini London Business School'da geliştirdi.

Ratcliffe, 1998'de INEOS'u kurdu ve petrokimya alanında, özellikle eski BP varlıklarını içeren bir dizi satın alma yoluyla şirketini büyüttü.