23 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 24.12.2023 19:11 | Son Güncelleme: 25.12.2023 08:15

Ünlü işadamı Manchester United'ın 1,3 milyar dolarlık hissesini resmen aldı

Petrokimya şirketi Ineos'un sahibi iş insanı 71 yaşındaki Jim Ratcliffe'ın Manchester United'ın yüzde 25'lik hissesi için 1,3 milyar dolar ödeme yapacağı ve anlaşmanın sağlandığı resmen duyuruldu
Ünlü işadamı Manchester United'ın 1,3 milyar dolarlık hissesini resmen aldı

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Manchester United'da 13 aydır devam eden satış süreci tamamlandı. Manchester United'dan yapılan açıklamada kulübün yüzde 25'lik hissesinin petrokimya şirketi Ineos'un sahibi Jim Ratcliffe'e satıldığı belirtildi.

Anlaşmaya göre Ratcliffe, kulübün Futbol yönetiminde sorumlu olacak. Bu satın alma bir spor kulübünün azınlık hisselerine yapılan en pahalı yatırım oldu.

Ratcliffe, Old Trafford'un gelecekteki yenileme çalışmaları için de 300 milyon dolarlık bir ödeme yapacak. Manchester United'ın sahibi Glazer ailesi, 2005'te kulübü 790 milyon sterlin karşılığında satın almıştı. 

Ratcliffe, Manchester United'ın yaklaşık 1,3 milyar dolarlık hissesini satın almayı kabul ederek İngiliz futbol kulübünün sahipliğiyle ilgili bir yıldan fazla süren belirsizliğe son verirken, spor varlıklarına yönelik yatırımcı iştahının devam ettiğini de gösterdi.

Uzun vadede buradayız

Anlaşmanın resmen duyurulması sonrası Ratcliffe yaptığı açıklamada "Buralı bir çocuk ve bu kulübün ömür boyu destekçisi olarak, Manchester United Yönetim Kurulu ile kulübün futbol operasyonlarının yönetim sorumluluğunu bize devreden bir anlaşmaya varabildiğimiz için çok memnunum" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kulübün daha da gelişmesine yardımcı olmak için INEOS Sport grubunun küresel bilgi, uzmanlık ve yeteneklerini bir araya getireceğiz ve aynı zamanda Old Trafford'a gelecekte yatırım yapılmasını sağlayacak fonlar sağlayacağız. Uzun vadede buradayız ve önümüzde titizlik, profesyonellik ve tutkuyla yaklaşacağımız pek çok zorluk ve sıkı çalışma olduğunun farkındayız. Kulübü ileriye taşımak için Yönetim Kurulu, çalışanlar, oyuncular ve taraftarlar olmak üzere kulüpteki herkesle birlikte çalışmaya kararlıyız. Ortak hedefimiz çok açık: Hepimiz Manchester United'ı ait olduğu yerde, İngiliz, Avrupa ve dünya futbolunun en tepesinde görmek istiyoruz"

Profesyonellerle çalışacağız

Manchester United'ın eşbaşkanları ve direktörleri Avram Glazer ve Joel Glazer yaptıkları açıklamada şunları söyledi:

"Jim ve INEOS, kulübe önemli bir finansal taahhüdün yanı sıra zengin bir ticari deneyim de getiriyor. Ayrıca INEOS Sport aracılığıyla Manchester United, hem oyun içinden hem de dışından elit takımlar yaratma ve yönetme konusunda deneyimli, yüksek performanslı profesyonellere erişebilecek. Manchester United'ın kulüp genelinde yetenekli çalışanları var ve bizim arzumuz da büyük taraftarlarımıza gelecekte daha fazla başarı getirebilmek için her seviyede daima gelişmek"

Görüşmeler 13 ay sürdü

Ratcliffe, kulübün azınlık hissedarı olduktan sonra Manchester United'ı İngiliz, Avrupa ve dünya futbolunun zirvesine geri döndürme sözü verdi. Ratcliffe'in United'a yaptığı yatırım, 13 aydan fazla süren görüşmelerin ardından Pazar günü öğleden sonra resmen onaylandı. İşadamı, yüzde 25 hisse karşılığında kulübe yaklaşık 1.25 milyar sterlin (1,3 milyar dolar) ödeme yapacak.

Glazer yönetimi, geçtiğimiz Kasım ayında yeni yatırım arayışına girmeyi planladığını açıklamış ve ABD'li ticari banka Raine'e tam satış olasılığını da içeren süreci denetleme talimatı vermişti.

Glazer ailesi çoğunluk hissedar olmaya devam edecek ancak Ratcliffe'in, Premier Lig tarafından onaylandıktan sonra, yaklaşık altı ila sekiz hafta sürmesi beklenen bir dönemde kulübün futbol operasyonlarının kontrolünü ele alması bekleniyor. 

Protestolar sonrası satış baskısı

2005'ten bu yana kulübü yöneten Glazer ailesi, kulübün parlak geçmişine kıyasla sahada yıllarca süren düşük performansın ve taraftarların kitlesel protestolarının ardından Kasım 2022'de resmi olarak bir satışı araştırmaya başladı.

İngiliz futbol tarihinin en başarılı kulübü olmasına rağmen Kırmızı Şeytanlar son on yılda, geçen sezonun Premier Lig, Şampiyonlar Ligi ve yerel kupa şampiyonu olan ezeli rakipleri Manchester City'nin gölgesinde kalmaktan kurtulamadı.

Manchester United 2005'te 790 milyon sterline satılmıştı

Glazer ailesi Manchester United'ı 2005'te 790 milyon sterline (dönemin kuruyla yaklaşık 1 milyar 340 milyon dolara) satın almıştı. Aile, hissselerinin önce 2012'de yüzde 10'unu, sonra bir kısmını daha satmış, bu süreçte Manchester United'ın borçlarının artması kulübün taraftarlarını öfkelendirmişti.

Manchester United taraftarlarının protestoları nedeniyle takımın 2021'in Mayıs ayında Liverpool'la oynayacağı maç ertelenmişti. 

Kulüp, Premier Lig'de ise en son 2013'te şampiyon olmuştu. İnternet sitesi Transfermarkt'a göre Manchester United, Glazer ailesinin kulübü satın almasından bu yana transfere net 1 milyar 180 milyon sterlin harcadı.

Jim Ratcliffe kimdir?

İngiltere'nin Lancashire şehrinde dünyaya gelen 71 yaşındaki James Ratcliffe, Birmingham Üniversitesi'nde aldığı kimya mühendisliği diplomasını endüstride başarı için bir sıçrama tahtası olarak kullandı. Daha sonra yönetim becerilerini London Business School'da geliştirdi.

Ratcliffe, 1998'de INEOS'u kurdu ve petrokimya alanında, özellikle eski BP varlıklarını içeren bir dizi satın alma yoluyla şirketini büyüttü.