18 Temmuz 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 23.03.2023 16:17 | Son Güncelleme: 23.03.2023 18:08

UEFA soruşturma başlattı: Barcelona 5 yıl liglerden men edilebilir

UEFA, La Liga devi Barcelona'yı sarsan Negreira Davası ile ilgili olarak Katalan takımı hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmanın Barcelona'nın aleyhine sonuçlanması halinde küme düşme ve 5 yıl liglerden men cezası alabileceği konuşuluyor
UEFA soruşturma başlattı: Barcelona 5 yıl liglerden men edilebilir

UEFA yaptığı kısa açıklamada, Barcelona'nın 2001'den 2018'e kadar yaklaşık 7 milyon euro'yu Hakem Teknik Kurulu'nun bir dönem başkan yardımcılığını yapan Jose Maria'ya ödediğine dair iddiaların ardından İspanya'da açılan Negreira Davası ile ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.

Etik ve Disiplin Kurulu sorumluları, yaşananların detaylarıyla ortaya çıkarılması için soruşturulacağını belirtti. UEFA tarafından yapılan açıklamada "UEFA Disiplin Yönetmeliğinin 31(4) Maddesi uyarınca, UEFA Etik ve Disiplin Müfettişleri, Negreira Davası ile ilgili olarak FC Barcelona tarafından UEFA'nın yasal çerçevesinin olası ihlaline ilişkin bir soruşturma yürütmek üzere bugün atanmıştır" ifadeleri yer aldı.

Barcelona'nın durumu, İtalya'daki sermaye kazancı davası nedeniyle de soruşturulan Juventus'un durumuna benziyor. Katalan takımıyla ilgili, disiplin kurallarını ihlal eden usulsüzlükler tespit edilirse yaptırım uygulanabilir. Barcelona, eğer yaptırıma uğrarsa belirli bir süre Avrupa kupalarından men edilebilir.

Olayın geçmişi

Maliye'nin vergi kaçırıldığı şüphesiyle Negreira'nın sahibi olduğu DASNIL 95 SL şirketiyle ilgili bazı hesapları incelemesinin ardından Barcelona'nın bu şirkete 2001-2018 yılları arasında toplamda 7,3 milyon avro ödediği ortaya çıkmış ve Katalan ekibinin ödemeler karşılığında hakemlerle ilgili bilgiler aldığı öne sürülmüştü.

Savcılık konuyla ilgili yürüttüğü soruşturma sonrasında Negreira dışında Barcelona Kulübüne, eski başkanlardan Jose Maria Bartomeu ve Sandro Rosell ile eski iki yöneticiye karşı, "sporda yolsuzluk, kulüp yönetiminde usulsüzlük ve sahte ticari belge düzenlemek" suçlamalarıyla dava açmasını talep etmişti. İspanya Ceza Kanunu'nun 286. maddesine göre söz konusu suçlar, 6 aydan 4 yıla kadar hapis, 1 yıldan 6 yıla kadar özel ticari işlerden men ve para cezası içeriyor. Öte yandan Real Madrid, CTA, LaLiga kurumu, İspanya Futbol Federasyonu (RFEF) ve UEFA konuyu yakından takip ettiklerini açıklamıştı.