08 Ağustos 2022, Pazartesi
Haber Giriş: 10.05.2022 10:52 | Son Güncelleme: 10.05.2022 11:03

Instagram tasarımcılar için NFT özelliğini test etmeye başlayacak

Instagram bu hafta NFT özelliğini test etmeye başlayacak. Bu yeni güncelleme sanatçıların, dijital sanat eserlerinden para kazanmasını sağlayacak. Ayrıca NFT satın alanlar da dijital koleksiyonlarını sergileyebilecek
Instagram tasarımcılar için NFT özelliğini test etmeye başlayacak

Meta'nın CEO'su Mark Zuckerberg, bu hafta Instagram’da Non-Fungible Tokens - Değiştirilemez Token (NFT) özelliğinin test edilmeye başlanacağını duyurdu.

DailyMail, Instagram'ın yeni özelliğini böyle duyurdu

Son birkaç yılda NFT'ler birçok sanat eserini, videoları, oyunları dijital varlıklara dönüştürmek isteyen insanlar tarafından benimsendi. Zuckerberg, Facebook profilinde paylaştığı bir gönderide, “Bu hafta içerik oluşturucuların ve kolesiyonerlerin NFT’lerini profillerinde gösterebilmeleri için Instagram’da testlere başlıyoruz” dedi. 

NFT, dijital bir sahiplik ve özgünlük sertifikası görevi gören, bir sanatçının imzasıyla şifrelenmiş benzersiz bir bilgisayar dosyasıdır

Zuckerberg benzeri bir özelliğin yakında Facebook’a da geleceğini belirtti. Instagram başkanı Adam Mosseri ise dün yayınladığı bir videoda ABD'li tasarımcısı ve koleksiyonerlerin NFT'leri gönderilerinde, hikayelerinde ve mesajlarında kullanabilme özelliğinin geleceğini doğruladı.

Mosseri, “İçerik oluşturucuların şu anda para kazanması için farklı bir dizi yol var. Biz bu üreticiler için NFT’lerinde ilginç bir fırsat olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, NFT'nin Türkçe karşılığı için “Nitelikli Fikrî Tapu”yu önermişti