30 Ocak 2023, Pazartesi
Haber Giriş: 07.12.2022 23:43 | Son Güncelleme: 07.12.2022 23:50

Jack Dorsey'den Elon Musk'a Twitter dosyaları çağrısı: Amacın şeffaflıksa filtresiz yayınla

Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey, Elon Musk'ın sosyal medya platformunu sansürle suçladığı Twitter dosyalarına dair sessizliğini bozdu. Dorsey, Musk'ı her şeyi filtresiz bir şekilde yayınlamaya çağırdı. Musk ise önemli verilerin Dorsey'den de saklandığını söyleyerek her şeyin paylaşılacağını söyledi
Jack Dorsey'den Elon Musk'a Twitter dosyaları çağrısı: Amacın şeffaflıksa filtresiz yayınla

Twitter'ın kurucu ortağı ve eski CEO'su Jack Dorsey, Elon Musk'ı Twitter dosyalarını filtresiz olarak yayınlamaya çağırdı. Geçen hafta Musk’ın Twitter dosyaları diye adlandırdığı şirketin eski yönetimine dair yazışmalar ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter’la ilgili haberleri platformun sansürlediğini ortaya koydu. Tesla CEO’su bu dosyalarla platformun ifade özgürlüğünü bastırmaya yönelik çabalarını ifşa edeceğini iddia ediyor. 

"En önemli veriler senden de saklandı"

Bu açıklamalara yönelik ilk kamuoyu tepkisinde Dorsey, Musk’a attığı tweet’te “Amacı şeffaflık ve güven oluşturmaksa, neden her şeyi filtresiz yayınlayıp insanların kendi adlarına karar vermesine izin vermiyorsunuz?" diye sordu. 

Dorsey Musk'ı, Twitter'ın içerik moderasyonuyla ilgili mevcut ve gelecekteki eylemleri hakkındaki tüm tartışmalar da dahil olmak üzere her şeyi şimdi halka açık hale getirmeye çağırdı. Dorsey’nin paylaşımına yanıt veren Elon Musk, “En önemli veriler (senden de) gizlendi ve bazıları silinmiş olabilir ancak bulduğumuz her şey açıklanacak” dedi. 

Twitter'ın kurucu ortağı açıklamadan önce, Musk'ın, sosyal medya platformunun, o zamanki Demokrat başkan adayı Joe Biden'ın Ukraynalı bir enerji şirketiyle iddia edilen bağları hakkında Ekim 2020'de New York Post'ta yayınlanan bir haberi sansürleyerek ifade özgürlüğünü haksız yere bastırdığı yönündeki iddiaları hakkında sessiz kalmıştı. 

Gazeteci Matt Taibbi tarafından Cuma günü yayınlanan ilk dosya herhangi bir şok edici ayrıntı sağlamadı. Ancak belgeler Twitter yetkililerinin, Hunter Biden'ın kişisel dizüstü bilgisayarından kurtarılan verilere dayanan New York Post haberini gizleyip gizlememeyi tartıştığını gösteriyor. Sonunda, Twitter'ın bu içeriklerin platformdan yasaklanmasına karar verildi. Bu yasak birkaç gün içinde geri alındı ​​ve Dorsey bunun bir hata olduğunu kabul etti.

Raporda ayrıca, hem Trump Beyaz Sarayı'nın hem de Biden'ın kampanyalarının Twitter'dan belirli içerikleri kaldırmasını talep ettiğinden bahsediliyor. Taibbi, bir tweetinde Twitter'ın Biden ekibinin talebi üzerine beş tweet’i sildiğini belirtti.