02 Haziran 2023, Cuma
Haber Giriş: 12.05.2022 15:42 | Son Güncelleme: 12.05.2022 16:16

Yaşlı farelerde hafıza fonksiyonunu geliştirmenin yolu bulundu

Yeni bir araştırma genç farelerden alınan beyin omurilik sıvısının, yaşlı farelere aktarılarak hafıza fonksiyonunu geliştirebileceğini ortaya koydu
Yaşlı farelerde hafıza fonksiyonunu geliştirmenin yolu bulundu

Nature dergisindeki çalışmada, genç farelerin beyin omurilik sıvısındaki bir proteinin, beyin fonksiyonlarını koruyan hücreleri artırmaya yardımcı olabileceği belirlendi. Araştırma ekibi, genç farelerdeki beyin omurilik sıvısını, doğrudan yaşlıların beynine aktardı. Bunun, yaşlı farelerde nöronların iletkenliğini artırdığı, böylece hatırlama sürecini geliştirdiği kaydedildi.

Beyin gelişimi için gerekli bir karışım içeriyor

Beyin omurilik sıvısının, normal beyin gelişimi için gerekli olan temel iyon ve besin maddelerinden oluşan bir karışım olduğunu aktaran araştırmacılar; bunun, beyin sağlığının bir göstergesi olduğuna işaret ediyor. Ancak memeliler yaşlandıkça, sıvının bileşiminde bazı değişiklikler oluyor ve bu değişiklik hafızayla ilgili hücreleri etkileyebiliyor.

"Heyecan verici bir çalışma"

ABD'nin Massachusetts eyaletinde Boston Çocuk Hastanesi'nden Nörobiyolog Maria Lehtinen, bu çalışmanın, temel bilim perspektifinde oldukça heyecan verici olduğunu ifade ederek, daha fazla çalışmanın yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

 

Kaynak: AA