02 Aralık 2023, Cumartesi
Haber Giriş: 24.03.2023 04:30 | Son Güncelleme: 24.03.2023 23:22

TikTok rakiplerini düşük kârlara alıştırdı

Çin merkezli uygulamanın nerelerde yasaklanacağı belirsiz ama rakiplerini düşük kârlı bir modele geçmek zorunda bıraktığı kesin. TikTok ABD’de saat başına Facebook’un üçte biri, Instagram’ın beşte biri kazanıyor
TikTok rakiplerini düşük kârlara alıştırdı


TikTok miadını doldurdu mu? Amerika’daki 100 milyonu aşkın kullanıcısı uygulamanın hükümet tarafından güvenlik gerekçesiyle yasaklanma ihtimalinden endişe ediyor. Silikon Vadisi’nin ise keyfi yerinde. Yerli sosyal medya firmalarının popüler bir rakipten kurtulmaya iyi gözle bakacağı kesin. Kongre’den yükselen her şikayette Meta, Snap, Pinterest ve benzer şirketlerin hisseleri de yükseliyor.

Ancak uygulamanın sosyal medyayı kökünden değiştirdiği şimdiden ortada. Bu durum mevcut aplikasyonların işini daha da zorlaştırdı. TikTok altı yıldan kısa bir sürede dünyayı eski sosyal ağlardan uzaklaştırıp algoritmayla seçilen kısa videolara bağımlı hale getirdi. Sosyal medya aplikasyonlarının en büyük derdi ise yeni modelin bugün ve belki de sonsuza dek eskisi kadar para getirmeyecek olması.
Değişimin hızı baş döndürücü. TikTok 2017 yılında Amerikan pazarına girdiğinden beri kendisinden iki kat uzun süredir faaliyette olan birkaç aplikasyon hariç herkesten daha fazla kullanıcı topladı. Gençler arasında rakipsiz. 18-24 yaş aralığındaki Amerikalılar günde bir saatini TikTok’ta geçiriyor. Instagram ve Snapchat’te bunun yarısı, giderek büyükbaba ve büyükannelerle iletişim kurma aracı haline gelen Facebook’ta ise beşte biri kadar kalıyorlar.