20 Temmuz 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 07.06.2023 08:40 | Son Güncelleme: 07.06.2023 09:15

7 ismin aday olduğu Meclis Başkanlığı seçimi nasıl yapılacak?

TBMM'de milletvekili yemin töreninin tamamlanmasının ardından gözler Meclis Başkanlığı'na seçimine çevrildi. Seçimler için 8 parti 7 aday gösterdi. İşte TBMM Başkanlığı için aday olan milletvekilleri ve seçim süreci
7 ismin aday olduğu Meclis Başkanlığı seçimi nasıl yapılacak?

Milletvekillerinin yemin töreniyle 28'inci Dönem 1'inci Yasama Yılı çalışmalarına başlayan Meclis, bu hafta da mesaisini sürdürecek. Genel Kurul, 7 Haziran Çarşamba günü saat 14.00'te toplanacak. TBMM Genel Kurulu'nda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ve 17 Kabine üyesi yemin edecek. Daha sonra Meclis'in 30. Başkanı için seçim yapılacak. Şimdiye kadar 7 milletvekili aday gösterildi.

AK Parti ve MHP'nin adayı Numan Kurtulmuş

TBMM Genel Kurulu'nda 7 Haziran Çarşamba günü yapılacak seçim öncesinde AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti ve MHP milletvekillerinin ortak imzasıyla Meclis Başkanı adayı gösterildi.

CHP ve İYİ Parti ayrı ayrı aday çıkardı

CHP'nin Meclis Başkanı adayı Ankara Milletvekili Tekin Bingöl olurken, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Cihan Paçacı'yı aday gösterdi.

TİP tutuklu vekili aday gösterdi

Yeşil Sol Parti'nin adayı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, TİP'in adayı ise Gezi Davası'ndan tutuklu bulunan Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay oldu.

DEVA ve Gelecek Partisi de aday çıkardı

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu'nu, Gelecek Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun'u aday gösterdi.

Kaç oy alması gerekiyor?

Gizli oyla yapılacak seçimde, birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu yani 400 oy, üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye Başkan seçilecek.