03 Aralık 2022, Cumartesi
Haber Giriş: 06.03.2022 14:36 | Son Güncelleme: 06.03.2022 16:59

Aybar kar fırtınası beklenen haftada pazartesi hava durumu verileri

Türkiye Aybar* kar fırtınasının etkisine giriyor. Peki soğukların etkili olacağı haftanın ilk günkü hava durumu nasıl olacak, İstanbul'a kar ne zaman yağacak? İşte Meteoroloji'nin son verilerine göre pazartesi ve bu hafta beklenen havu durumu...
Aybar kar fırtınası beklenen haftada pazartesi hava durumu verileri

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) haftalık hava durumu tahmininde birçok il için kar yağışı uyarısında bulundu. 5 günlük hava durumu verilerine göre, İstanbul’da bu hafta karla karışık yağmur bekleniyor.

MGM pazartesi günü İstanbul'da hava sıcaklığının 3 derece düşerek 5 derece hissedileceğini açıkladı. Salı ve çarşamba günü 2 ila 3 derece hissedilecek sıcaklıklar, 10 Mart Perşembe günü ise en düşük 0, en yüksek ise 4 derece olacak. İstanbul'da 10 Mart Perşembe günü başlayacak olan karla karışık yağmurun hafta sonu da etkili olması bekleniyor.

İstanbul için 5 günlük hava tahmin haritası 

Meteoroloji tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Eskişehir ve Hatay çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Türkiye geneli 5 günlük hava tahmin haritası  

Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ve Afyonkarahisar çevreleri ile Antalya'nın doğusunun iç kesimlerinin yükseklerinde ise karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; öğle saatlerinde Aydın, Muğla ve Denizli çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

*Aybar kar fırtınası nedir?

Aybar kar fırtınası, 10-14 Mart 2022 tarihleri arasında Türkiye'yi etkilemesi beklenen kar yağışlı ve fırtınalı soğuk hava dalgasına verilen addır. Sibirya üzerinden bulunduğumuz coğrafyaya geleceği tahmin edilen soğuk hava dalgasının, Mart ayında geniş bir alanda kar yağışlarına neden olması beklendiğinden gösterişli, heybetli, görkemli anlamına gelen 'Aybar' ismi verilmiştir.

Aybar kar fırtınası, Ocak ayının son haftası İstanbul’da etkili olan Avar kar fırtınasındaki yoğun kar yağışları gibi etkili kar yağışlarına neden olabilir.