22 Şubat 2024, Perşembe
Haber Giriş: 12.11.2023 15:30 | Son Güncelleme: 12.11.2023 15:57

CHP lideri Özel: Bizde AYM'yi zayıflatacak bir Anayasa değişikliğine geçit verecek göz yok

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek "Anayasa Mahkemesi'ni zayıflatacak herhangi bir karara karşı en ufak bir esneme göstermeyeceğiz. Aklını başına alsın, biz buradayız. Cumhuriyet Halk Partisi burada" dedi
CHP lideri Özel: Bizde AYM'yi zayıflatacak bir Anayasa değişikliğine geçit verecek göz yok

Hatay'a yaptığı ziyarette CHP Dörtyol İlçe Başkanlığı'nda gerçekleştirdiği konuşmasının ardından CHP Genel Başkanı Özgür Özel gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özel, "Bizde Anayasa Mahkemesi’nde bireysel başvurunun önünü tıkayan ya da Anayasa Mahkemesi’nin zayıflatacak bir Anayasa değişikliğine geçit verecek göz yok. Anayasalar tek adamların yetkilerini sınırlarlar. Bizim başımızdaki tek adam yetkilerini sınırlayan herkesi düşman ilan ediyor" dedi. Özel'in açıklamalarından öne çıkanlar ise şöyle:

  • Bizde Anayasa Mahkemesi’nde bireysel başvurunun önünü tıkayan ya da Anayasa Mahkemesi’nin zayıflatacak bir Anayasa değişikliğine geçit verecek göz yok. Asla ve asla, ne yaparlarsa yapsınlar Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu konuda en ufak bir esneme olması mümkün değildir.
  • Anayasalar tek adamların yetkilerini sınırlarlar. Bizim başımızdaki tek adam yetkilerini sınırlayan herkesi düşman ilan ediyor.
  • Bugün Anayasa Mahkemesi ile kavga ediyorlar ya Anayasa Mahkemesi’nde buluna 15 üyenin 10’unu sadece kendisi geri kalanın 5’ini de partisi atadı zaten.
  • Ahmet Necdet Sezer'den kalan AYM üyesi yok. Kendi atadıkları ile de çatışmaya başladı. Bundan sonraki süreçte bu ülkenin adına demokrasi demezler. Şu anda yapmaya çalıştığı anayasayı ortadan kaldırmak için bir darbe girişimidir. Eğer topla tüfekle yapılıyorsa askeri darbedir, bu şekilde yapılıyorsa da sivil darbedir.
  • Devletin tepesindeki Cumhurbaşkanının kriz çıkardığı nerede görülmüş. Bir partinin genel başkanı olduğu için kriz çıkarıyor. Yeni krizlerle de kendisine fırsat yaratmaya çalışıyor. Buna mecliste direniyoruz, sokaklarda, meydanlarda direneceğiz.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dikensiz bir gül bahçesinde bunu yapacağını düşünmesine kesinlikle geçti vermiyoruz. Aklını başına alsın, biz buradayız. Cumhuriyet Halk Partisi burada.