20 Nisan 2024, Cumartesi
Haber Giriş: 26.09.2023 10:50 | Son Güncelleme: 26.09.2023 11:34

CHP Parti Meclisi toplantısı: Kurultay tarihi bugün belli olacak

Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) kasım ayının ilk haftası yapılması beklenen 38. Olağan Kurultay'ın tarihi bugün Parti Meclisi'nde (PM) kesinleşecek
Arşiv
Arşiv

Bugün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki PM'de 38. Olağan Kurultay'ın tarihinin netleşmesi bekleniyor. CHP Genel Başkanlık seçimlerinin de gerçekleşeceği Kurultay tarihi için geçtiğimiz hafta yapılan MYK'da 4-5 Kasım tarihinin önerilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Mevcut parti tüzüğüne göre CHP'de kurultayda genel başkanlığa aday olabilmek için yüzde 5'e tekabul eden 69 delegenin imzası gerekiyor

CHP'de büyük kurultaydan iki hafta sonra da tüzük kurultayının yapılması bekleniyor. Tüzük kurultayında, parti tüzüğünün çağdaş hale getirilmesine yönelik değişiklikler ele alınacak. Bu kapsamda, Avrupa'daki sol partilerin tüzükleri ile Türkiye’deki diğer partilerin tüzükleri inceleniyor. Yeni tüzükte, milletvekili adaylarının ön seçimle belirlenmesi, milletvekillerine dönem sınırı getirilmesi, yüzde 50 cinsiyet kotası uygulaması, 60 olan PM üyesi sayısının artırılması gibi değişiklikler bekleniyor.

Kılıçdaroğlu milletvekilleriyle buluşacak

Büyük kurultay öncesinde, 22-23-24 Ekim'de milletvekillerinin Sapanca'da kampa girmesi bekleniyor. Kılıçdaroğlu'nun da katılacağı kampta, yerel seçim hazırlıkları ve kurultaya ilişkin değerlendirmelerde bulunulacak. Yerel seçimlerde ittifak yapılıp yapılmaması konusu da milletvekillerinin görüşüne sunulacak.

CHP İl Kongreleri

CHP'nin geçtiğimiz günlerde başlayan il kongreleri takvimi devam ediyor. Ekim ayı sonuna kadar tamamlanması planlanan kongre takvimi çerçevesinde 81 il başkanının yanı sıra 1370 kurultay delegesi de belirlenmiş olacak. CHP'nin İstanbul İl Kongresi, 8 Ekim'de Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacak.