23 Temmuz 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 24.05.2023 15:04 | Son Güncelleme: 24.05.2023 16:28

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Özdağ ile bakanlık konusu görüşülmedi

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Ümit Özdağ'a yönelik bakanlık iddialarıyla ilgili "Genel Başkanımızın Sn. Özdağ ile görüşmesinde bakanlık konusu zaten gündeme gelmemiştir" ifadelerini kullandı
CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Özdağ ile bakanlık konusu görüşülmedi

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Faik Öztrak, Zafer Partisi Lideri Ümit Özdağ'a yönelik İçişleri Bakanlığına getirileceğine yönelik iddialara cevap vererek, "13. Cumhurbaşkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu Bakanlar Kurulu’nu Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin liderleriyle Yapacağı görüşmeler sonrasında belirleyecektir. Kaldı ki; sayın Genel Başkanımızın Sn. Özdağ ile görüşmesinde bakanlık konusu zaten gündeme gelmemiştir. Görüşmenin ana omurgasını kaçakların ve sığınmacıların durumu ile ulusal güvenlik konuları oluşturmuştur" dedi.

Ümit Özdağ'ın pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi'nde Zafer Partisi'nin, Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vereceğini açıkladığını aktaran Öztrak, "Milletimizin beklediği bu önemli birlikteliğin saray ve şürekasında ciddi rahatsızlık yarattığını ve bu çerçevede bir dezenformasyon süreci başlattıklarını görüyoruz" ifadesini kullandı. İmzalanan protokol metninin son derece açık olduğunu vurgulayan Öztrak, dezenformasyon yapılan iki konuya açıklık getirmek istediğini söyledi.

Bunlardan birincisinin, protokolün dördüncü maddesinde yer alan düzenleme olduğunu dile getiren Öztrak, "Protokolün dördüncü maddesinde yer alan düzenleme, Millet İttifakı’nın Ortak Politikalar Mutabakat Metni'nde detaylarıyla yer alan maddenin özet halidir" diye konuştu.

Yargı kararı şartı

Mutabakat Metni'nin 60'ıncı sayfasında Yerel Yönetimler"başlığı altında yer alan ifadelerde "Seçilmiş yöneticilerin görevlerine bir yargı olmadıkça son verilememesini güvence altına alacağız." dendiğini aktaran Öztrak, "Millet İttifakı’nın sözü budur. Protokol metninde de yargı kararı olmaksızın adım atılamayacağı net şekilde ifade edilmiştir" dedi.

"Açıkladıklarım dışındaki haber ve yorumlar yalandır"

İkinci konunun ise bakanlık meselesi olduğunu belirten Öztrak, şunları kaydetti: "Baştan beri söylüyoruz, 13'üncü Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Bakanlar Kurulu'nu Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin liderleriyle yapacağı görüşmeler sonrasında belirleyecektir. Sayın Genel Başkanı'mızın Sayın Özdağ ile görüşmesinde bakanlık konusu gündeme gelmemiştir. Görüşmenin ana omurgasını kaçakların ve sığınmacıların durumu ile ulusal güvenlik konuları oluşturmuştur. Çok açık ve net söyleyeyim, protokolde yer alan ve benim az önce açıkladığım hususlar dışındaki haber ve yorumlar dezenformasyon ve yalandır."

Kaynak: AA