23 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 06.11.2023 15:21 | Son Güncelleme: 06.11.2023 15:48

Diplomatik kaynaklar: Türkiye ve ABD iki devletli çözüm konusunda mutabık

Diplomatik kaynaklar, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve ABD'li mevkidaşı Anthony Blinken arasındaki görüşme hakkında "Türkiye ve ABD, Gazze'de sivillerin zarar görmemesi ve iki devletli çözüm konusunda mutabık" açıklamasını yaptı
Diplomatik kaynaklar: Türkiye ve ABD iki devletli çözüm konusunda mutabık

Edinilen bilgilere göre Gazze’deki durum, bölgesel meseleler ve ikili ilişkiler gündemiyle görüşen Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve ABD'li mevkidaşı Anthony Blinken'ın görüşmesinden taraflar mutabık ayrıldı.  Görüşme hakkında detayları başlayan diplomatik kaynaklar, "Türkiye ve ABD, Gazze'de sivillerin zarar görmemesi, insani yardım ulaştırılmasının gerekliliği ve iki devletli çözüm konusunda mutabık" ifadelerini kullandı.

Bakan Fidan, görüşmede, Amerikalı mevkidaşı Blinken'a, İsrail’in Gazze’de sivilleri hedef almasının ve insanları yerlerinden etmesinin önlenmesi, acilen tam ateşkes ilan edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Gazze konusunda görüş teatisinde bulunulan görüşmede, sivillerin zarar görmemesi, insani yardımların sürekli ve kesintisiz biçimde ulaştırılmasının temini konusunda her iki taraf da görüş birliği içinde olduklarını teyit etti.

Fidan ve Blinken, Dışişleri Bakanlığında baş başa ve heyetler arası yaklaşık 2,5 saat süren görüşmeler yapmıştı.

Görüşme hakkında bilgi veren diplomatik kaynak, "Türkiye ve ABD, Gazze’de sivillerin zarar görmemesi, insani yardım ulaştırılmasının gerekliliği ve iki devletli çözüm konusunda mutabık. Bugünkü görüşmede, iki devletli çözüm için birlikte çalışmanın gereği de vurgulandı" ifadelerini kullandı. Görüşmede, Dışişleri Bakanı Fidan, Blinken'a, Gazze’de sivil hedeflerin bombalanmasının, altyapının tahrip edilmesinin kabul edilemez olduğuna dikkati çekti. Dışişleri Bakanlığındaki görüşmede, İsveç’in üyeliği çerçevesinde NATO’nun genişleme sürecinin, ikili ve bölgesel konuların da ele alındığı kaydedildi.

Kaynak: AA