15 Nisan 2024, Pazartesi
Haber Giriş: 04.09.2023 13:21 | Son Güncelleme: 04.09.2023 15:57

Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin Kremlin'den açıklama: İlk bölüm yapıcı geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Soçi'deki görüşmesi başladı. İki lider görüşme öncesi yaptıkları açıklamada Karadeniz tahıl anlaşmasına dair mesajlar verdi
Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin Kremlin'den açıklama: İlk bölüm yapıcı geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetine icabetle günübirlik çalışma ziyareti gerçekleştirmek üzere TUR uçağıyla saat 12.15'te Rusya'ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Soçi Uluslararası Havalimanı'nda Krasnodar Bölge Vali Yardımcısı Aleksandr Ruppel, Soçi Belediye Başkanı Aleksey Kopaygorodskiy, Rusya Dışişleri Bakanlığı Devlet Protokolü Genel Müdür Yardımcısı İgor Bogdaşev, Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ile diğer yetkililer karşıladı.

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Soçi'ye geldi.

Erdoğan ile Putin görüşmesinin en önemli gündem maddesi, 17 Temmuz'da Rusya'nın çekildiği Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması olacak. Rusya-Ukrayna Savaşı'ndaki son gelişmelerin de ele alınacağı görüşmede, başta enerji, ticaret, ekonomi ve turizm olmak üzere, iki ülke arasındaki ilişkiler de masaya yatırılacak.

"Tahıl anlaşması konusunda görüşmelere açığız"

Görüşme öncesinde iki lider basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Putin burada yaptığı açıklamada, "Türkiye ile yakın zamanda hem gaz konusunda hem başka alanlarda önemli adımlar atacağız. Ukrayna krizini görüşeceğiz. Tahıl anlaşmasını gündeme getireceksiniz, biz bu görüşmelere açığız” ifadelerini kullandı.

"Dünyaya verilecek mesaj çok önemli olacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Türkiye-Rusya arasındaki dış ticaret hacminin 62 milyar dolar olduğunu belirterek, "100 milyar hedefine yürüyor olmamız bizi çok mutlu ediyor. Merkez Bankası başkanlarımızın görüşecek olmalarının, ikili ilişkilerde yerli para birimine adım atma noktasında önemli olduğuna inanıyorum" dedi. Erdoğan, "Tahıl koridoru yapacağımız görüşmeden sonra Putin'le dünyaya verilecek mesaj, özellikle az gelişmiş Afrika ülkelerine yönelik bir adım, çok önemli olacak" diye konuştu.

Kremlin'den açıklama

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin arasındaki görüşmenin ilk bölümünün son derece yapıcı geçtiğini açıkladı.