30 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 08.05.2023 12:42 | Son Güncelleme: 08.05.2023 13:40

Eski ekonomi bakanı Kemal Derviş hayatını kaybetti

Eski ekonomiden sorumlu devlet bakanı ve CHP İstanbul eski milletvekili Kemal Derviş, 74 yaşında yaşamını yitirdi
Eski ekonomi bakanı Kemal Derviş hayatını kaybetti

Eski ekonomi bakanı ve BM eski Genel Sekreteri Kemal Derviş, 74 yaşında hayatını kaybetti. Ailesi veya danışman olarak yer aldığı ABD'nin etkili think-tank'lerinden Brookings'den henüz bir açıklama yapılmadı.

Kemal Derviş kimdir?

10 Ocak 1949 yılında İstanbul'da doğan Kemal Derviş'in babası Türk, annesi Alman'dır. İngiltere'de Londra Ekonomi Okulu'ndan ekonomi alanında lisans ve lisansüstü derecelerini aldıktan sonra ABD'nin Princeton Üniversitesi'nde doktorasını yaptı.

1973-77 yılları arasında ODTÜ ve Princeton Üniversitesi'nde ekonomi alanında ders verdikten sonra, 1977'de Dünya Bankası'na girdi. Bu kurumda 1996 yılında Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan sorumlu başkan yardımcılığına yükseldi.

Kasım 2000 ve Şubat 2001'de yaşanan iki mali krizin ardından Türkiye'ye davet edildi. 22 yıldır sürdürdüğü Dünya Bankası'ndaki görevinden ayrılarak 13 Mart 2001'de Bülent Ecevit Hükûmeti'nde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlendi. Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakereleri yürüterek mali krizin asgari hasarla atlatılmasını sağladı. 

I. Abdülhamid sadrazamı Halil Hamid Paşa'nın 7. kuşaktan torunudur.

Türk finans sisteminin radikal bir şekilde yeniden yapılanmasını sağlayan Güçlü Ekonomi Programı'nı hazırladı. 2002 Ağustos ayında başbakan yardımcısı Devlet Bahçeli ile görüş ayrılığına düşerek görevinden istifa etti. İsmail Cem, Zeki Eker ve Hüsamettin Özkan ile birlikte Yeni Türkiye Partisi'nin kuruluş çalışmalarına katıldı. Ancak bu partiye katılmayarak Cumhuriyet Halk Partisi'nden milletvekili adayı oldu.

3 Kasım 2002 seçimlerinde CHP'den İstanbul milletvekili seçildi. 9 Mayıs 2005 tarihinde milletvekilliğinden istifa ederek Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)[ başkanlığı görevine atandı. 2009 yılında bu görevi Yeni Zelanda'nın eski başbakanı Helen Clark'a devretti. 

Kemal Derviş, ikinci eşi olan Polonya asıllı Amerikalı Catherine Derviş (Stachnıak) ile 1997 yılında Amerika'da evlendi.

 En son Mart 2005'te Center for Global Development iş birliği ile For a Better Globalism (Daha iyi bir Küreselleşme) adlı kitabını yayınladı. Ayrıca Derviş'in Jaime De Melo ile ortaklaşa yayınladığı General Equilibrium Models for Development Policy (Kalkınma için Genel Denge Modelleri) adlı kitabı, 80'li yıllarda üniversitelerde okutulan yaygın bir ders kitabı oldu. 2006 yılında yayımlanan Recovery from the Crisis and Contemporary Social Democracy (Krizden kurtulma ve çağdaş sosyal demokrasi) adlı kitabın yazarı. Sabancı Üniversitesi Uluslararası Danışma Kurulu üyeliği görevini de yürütüyordu.