09 Aralık 2023, Cumartesi
Haber Giriş: 30.09.2023 19:59 | Son Güncelleme: 30.09.2023 21:54

İBB Başkanı İmamoğlu yağış için saat verdi, İstanbulluları uyardı

İstanbul'u etkisi altına alması beklenen yağışla ilgili son durumu İBB Başkanı İmamoğlu paylaştı. İstanbullulara 21.00-22.00 suları için uyarıda bulunan İmamoğlu, "Acil olmadığı sürece dışarı çıkmayın" dedi
İBB Başkanı İmamoğlu yağış için saat verdi, İstanbulluları uyardı

Sabah saatlerinden itibaren Avrupa yakası ve boğaz çevresinde kısa aralıklarla etkili olan sağanağın, akşam saatlerinde Anadolu yakası ve boğaz çevresinde etkisini artıracağı belirtilmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nden (AKOM) yapılan açıklamada, 18.00'den itibaren aşırı değer olarak kabul edilen saatte 100 kilogram ve üzeri yağış beklendiği vurgulandı. AKOM yurttaşları sel, su baskını ve ulaşımda aksamaları konusunda uyardı.

Zemin katlara dikkat

Son durumu 19.30 sıralarında AKOM'da açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Başkanı Ekrem İmamoğlu paylaştı. İmamoğlu saat 21.00-22.00 suları için vatandaşlara kritik uyarılarda bulundu, "Acil olmadığı sürece dışarı çıkmayın" dedi. İmamoğlu'nun açıklamaları şöyle: 

  • Ne kadar önden hazırlıklarımızı netleştirir tamamlarsak bizi üzen haberler almayız. Meteoroloji kurumunun yaptığı açıklamalara göre görünüyor ki saat 9-10 civarında İstanbul'da etkili bir yağış yaşanacak. Bölgesel olarak 100 kiloyu aşacak bir yağış ihtimali görülüyor.
  • Bunun anlamını netleştirmek adına şöyle ifade etmek isterim; bu akşam bahsedilen yağış miktarı, Arnavutköy, Çatalca ve diğer bölgelere aynı şekilde düşerse bir yılda alınacak yağışı üç yağışta almış olacak. Felaketin miktarı bu yönde.
  • Şu an itibarıyla personellerimiz sahada olacak. 2043 aracımız da saha da olacak. Değerli hemşehrilerim sizler bu akşamınızı mümkün olduğu kadar tedbirli ve acil olmadığı sürece dışarı çıkmayarak geçirmelisiniz. Tedbiri sıkıntılı olabilecek fabrika ve zemin katlarda üretim yapan kurum ve kuruluşların da dikkat etmesi gerekiyor.

Vali Gül de uyardı

İstanbul Valisi Davut Gül de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İstanbul'da tahmin edilen meteorolojik uyarılarla uyumlu olarak devam eden yağışların başta Boğaz çevresi ve civarı olmak üzere il genelinde kuvvetli olması bekleniyor" ifadelerine yer verdi. Gül, yağışların yarın sabah saatlerinden itibaren etkisini artırarak kuvvetli olacağının tahmin edildiğini bildirdi.