30 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 29.01.2024 00:37 | Son Güncelleme: 29.01.2024 09:54

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya: Saldırganların DEAŞ'lı olduklarını değerlendiriyoruz

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Santa Maria Kilisesi'ndeki silahlı saldırı sonrası konuştu. Yerlikaya, 30'dan fazla baskın düzenlendiğini ve 47 şahsın gözaltına alındığını belirtirken, iki saldırganın DEAŞ'lı olduğunu değerlendirdiklerini, saldırganların Tacikistan ve Rusya uyruklu olduğunu söyledi
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya: Saldırganların DEAŞ'lı olduklarını değerlendiriyoruz

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Santa Maria Kilisesi'nde düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin konuştu. Yerlikaya "Gün boyu emniyet mensuplarımız 30'dan fazla baskın düzenledi. 47 şahıs gözaltına alındı. Bu zanlıların DEAŞ'lı olduklarını değerlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Yerlikaya'nın açıklamalarından öne çıkan noktalar şöyle:

  • Kiliseye saldırıda Tuncer Cihan isimli vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Menfur saldırı sonrası emniyetimiz kapsamlı bir çalışma başlattı. 30 ayrı adrese baskın düzenlendi ve şu ana kadar 47 şahıs gözaltına alındı. 
  • Cinayet zanlısı her iki kişi de yakalandı. Her ikisi de yabancı uyruklu. DEAŞ'lı olduklarını değerlendiriyoruz. 
  • Şunun altını çizmek istiyorum. Medeniyetimizin baş tacı İstanbul'umuz farklı dinlere mezheplere asırlardır ev sahipliği yapmaktadır yapmaya da devam edecektir.
  • Biz Türkiye'nin huzuru diyoruz, ülkemizin huzurunu bozmaya çalışanlara, teröristlere ve onların işbirlikçilerine ulusal olsun uluslararası olsun suç odaklarına birlik ve beraberliğimize kast edenlere asla ama asla göz açtırmayacağız.
  • Hayatını kaybeden vatandaşımıza ailesine ve yakınlarına bir kez daha başsağlığı diliyorum ve son olarak başta bölücü terör örgütü olmak üzere terörün her türlüsüyle mücadele ettiğimizi belirtmek istiyorum.