25 Mayıs 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 02.09.2022 10:49 | Son Güncelleme: 02.09.2022 11:21

İddianame hazırlandı: Gülşen için 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemi

Konserinde imam hatip liselilere yönelik sözleri nedeniyle tutuklanan, itiraz üzerine ev hapsine karar veriler Gülşen hakkındaki soruşturma tamamlandı. Savcılık, Gülşen Çolakoğlu hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi. İddianamede 702 kişi ve kurum müşteki sıfatıyla yer aldı
İddianame hazırlandı: Gülşen için 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemi

Gülşen hakkında konserinde imam hatip liselilere yönelik sözlerinden dolayı halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunca hazırlanan 48 sayfalık iddianamede aralarında Kadın ve Demokrasi Vakfının da (KADEM) bulunduğu 702 müşteki yer aldı.

Gülşen Bayraktar Çolakoğlu'nun savunmasına da yer verilen iddianamede, şüphelinin "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianame, değerlendirme aşamasında bulunuyor.

Olayın geçmişi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında TCK'nin 216. maddesi kapsamında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan başlatılan soruşturma doğrultusunda Gülşen Bayraktar Çolakoğlu, 25 Ağustos Perşembe günü tutuklanmıştı. Çolakoğlu’nun avukatının itirazını değerlendiren nöbetçi İstanbul 27. Asliye Ceza Mahkemesi, 29 Ağustos Pazartesi günü Çolakoğlu'nun "konutu terk etmeme" şartıyla tahliyesine karar vermişti.