29 Şubat 2024, Perşembe
Haber Giriş: 18.07.2023 14:41 | Son Güncelleme: 18.07.2023 14:59

İmamoğlu: Bu hızla İstanbul'u 70-80 yılda dönüştüremeyiz

İstanbul'un deprem hazırlığına ilişkin değerlendirmelerde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Bu hızla biz İstanbul'u 70, 80 sene dönüştüremeyiz" ifadelerini kullandı
İmamoğlu: Bu hızla İstanbul'u 70-80 yılda dönüştüremeyiz

İSKİ Bakırköy Yatırımları Programı'nın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'un deprem hazırlıkları ile alakalı kentsel dönüşüm projeleri için "Bu hızla biz İstanbul'u 70, 80 sene dönüştüremeyiz. Depremin ne zaman olmadığını bilmediğimiz bir ortamda, kapıda beklediği bir ortamda çok acele etmemiz lazım" dedi

Gerekli görüşmeler olumlu bir uzlaşmayla sonuçlandı

Bu konuda bazı prensip kararlar aldık diyen İmamoğlu "İş birliğimizi en üst seviyede geliştireceğimizi ve hatta depremle ilgili süreçlerin tek elden bir sistemle yönetilmesi konusunda bir deprem konusu bir deprem konseyi, kurulu tariflemesiyle bir önerimiz olduğunu kendilerine ilettim. Daha önceki bakanımızla da bunu konuştuğumu ifade ettim. Bu konuyu kendilerine de aktarmamızın iyi olacağını, hatta bu hususta gerekiyorsa bir kısım kanun düzenlemeleri olması gerektiğini ve hatta çoklu kurumların bu konuda yetkili olmasının başta İstanbul olmak üzere dönem dönem kaos yarattığını, bir iş birliği içerisinde, bütünlükçü sistemde ve şeffaf ve aynı zamanda halkın ve sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla bir modelin İstanbul’a ve hatta kapsayıcı bir biçimde Marmara’ya çok büyük fırsatlar sunacağını ifade ettik. Buna büyük ilgi gösterdi, karşılık verdi ve olumlu bir uzlaşmayla ayrıldık" ifadelerini kullandı.

"Seferberlik tek başına olmaz"

Ortak çerçeve içinde oluşturulan planı anlatan İmamoğlu "Sayın Bakanımız bir çalışma stratejisi oluşturacaklar ve bizden de ilgili bu strateji çalışma grupları talep edecekler ve biz bakanlığımızla çalışmak üzere görevlendireceğiz. Muhtemelen bu hafta kendilerinden bu anlamda bir dönüş bekliyoruz. Biz de hızlıca buna cevap vererek ortak masalarda, ortak akılla çalışma kabiliyetini göstereceğimiz süreci başlatmayı umuyoruz. Zira hep söyledim, yine söylüyorum. İstanbul’da 10 binlerce yapının değişmek zorunda olduğu bir zaman diliminde bu işin altından bir seferberlikle kalkabiliriz. Bu seferberliğin adı da tek başına bir ilçe belediyesi, bir büyükşehir belediyesi ya da bakanlık ya da bakanlıklar olamaz" dedi.

"Depremin kapıda beklediği bir ortamda acele etmemiz lazım"

Finans sektöründen bakanlığa, büyükşehir belediyesinden valiliğe, ilçe belediyelerinden sivil toplum kuruluşlarına, hatta sektör gruplarına varıncaya kadar büyük bir iş birliğiyle İstanbul’u ayağa kaldırmayla mümkün olacağını ifade ettiğini dile getiren İmamoğlu, "Hep söyledim, herkes bir şeyler yapıyor ama bu hızla biz İstanbul’u 70-80 yılda dönüştüremeyiz. E o zaman depremin ne zaman olacağını bilmediğimiz bu ortamda, kapıda beklediği bir ortamda çok acele etmemiz lazım. Bakanımızın bu yaklaşımını çok umutla karşılıyorum. İnşallah en hızlı şekliyle iş birliği içinde, omuz omuza depremin siyaseti, partisi olmaz; omuz omuza hızlı kararlar alacak mekanizmalarla süreci çözüme kavuştururuz" diye konuştu.