23 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 02.10.2023 12:57 | Son Güncelleme: 02.10.2023 13:58

İstanbul'da 4 günde metrekareye 298 kilogram yağış düştü

İstanbul'da dört gün boyunca etkili olan sağanak yağışlar nedeniyle farklı bölgelerde metrekareye 42 ile 298 kilogram arasında yağış düştü. En fazla yağış Arnavutköy, Şile, Pendik ve Çatalca ilçelerinde kayıtlara geçti.
İstanbul'da 4 günde metrekareye 298 kilogram yağış düştü

İstanbul'un birçok ilçesinde aralıklarla etkili olan sağanak nedeniyle bazı yollarda su birikintileri oluşurken Sarıyer Emirgan'da yoldan taşan yağmur suları denize döküldü. Megakentte 28 Eylül'den bu yana aralıklarla devam eden, yer yer kuvvetli sağanak, günlük yaşamı olumsuz etkiliyor.

Kentin bazı kesimlerinde öğle saatlerinde yeniden başlayan sağanak, Anadolu Yakası'nda Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir ve Ümraniye'de zaman zaman etkili oluyor. Anadolu Yakası'ndan Edirne istikametine doğru, Avrasya Tüneli ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü civarı ile TEM Otoyolu ve D-100 kara yolunda sağanak nedeniyle trafik yoğunlaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Trafik Yoğunluk Haritası'na göre kentteki trafik yoğunluğu saat 13.00 itibarıyla yüzde 42 olarak ölçüldü.

Avrupa Yakası'nda ise Sarıyer, Beşiktaş, Şişli ve Beyoğlu'nda ani sağanak geçişleri yaşanıyor. Sağanak sebebiyle bazı yollarda su birikintileri oluşurken bazı noktalarda da ağaçlar devrildi. Sarıyer Emirgan'da sahil yolu adeta göle döndü. Yoldan taşan yağmur suları buradan denize dökülürken araçlar ilerlemekte zorlandı. Bölgeye gelen İSKİ ekipleri suyu tahliye çalışması yaptı.

İstanbul'da Perşembe günü başlayan sağanak yağmur kent genelinde etkili oldu. Kente 42 kilogram ile 298 kilogram arasında yağış düştü. En çok yağış alan ilçeler Arnavutköy, Şile, Pendik ve Çatalca oldu. Cumartesi gün boyu aralıklarla kısa süreli ve şiddetli sağanak şeklinde görülen yağışlar Pazar günü de devam etti. Pazar öğle saatlerine kadar Karadeniz'e kıyısı olan kuzey ilçeleri ağırlıklı olmak üzere yağışlar kent genelinde kuvvetli hissedildi.

Bir seferde en fazla yağışı Arnavutköy aldı

Pazar akşam saatleri ile Pazartesi sabah saatleri arasında gerçekleşen yağışlar daha çok Şile, Tuzla ve Pendik'te etkili oldu. 4 günde İstanbul'un farklı bölgelerinde metrekareye 42 ila 298 kilogram arasında yağış düştü. Bir seferde en fazla yağışı 77,2 kilogram ile Arnavutköy alırken, Arnavutköy'ü 71,6 kilogram yağış ile Şile, Şile'yi ise, 65,4 kilogram yağışla Pendik takip etti.

3 bin 34 ihbar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 5 bin 449 personel, 2 bin 135 araç ve iş makinesiyle su baskını, göllenme, rögar taşması, yol çökmesi, ağaç devrilmesi gibi toplam 3 bin 034 ihbara müdahale ettiği belirtildi. Yağışların etkili olduğu dört gün boyunca İtfaiye ekiplerine 130 ihbar, İSKİ'ye 2 bin 745 ihbar, yol bakım ekiplerine 86 ihbar, park ve bahçeler müdürlüğüne ise, 73 ihbar geldi.

AKOM'un hava durumu tahminlerine göre, yağışlar aralıklarla Pazartesi akşam saatlerine kadar devam edecek. İstanbul'da hafta boyunca yağış beklenmiyor. Sıcaklıkların 22 ile 24 derece aralığında mevsim normalleri üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.