29 Eylül 2022, Perşembe
Giriş: 11.08.2022 13:01 | Son Güncelleme: 11.08.2022 13:25

İstanbul'un Karadeniz'e açılan sahillerindeki tehlike: Rip akıntısı

Yaz mevsiminde sıcaktan bunalan İstanbullular serinlemek için kentteki plajlara akın ediyor. Kilyos ve Şile de tatil için en çok tercih edilen adreslerden... Ancak buralarda denize girenler, Karadeniz sahillerinde olumsuz hava koşullarında görülen rip akıntısı tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyor
İstanbul'un Karadeniz'e açılan sahillerindeki tehlike: Rip akıntısı - Resim: 1

İstanbul'un Karadeniz kıyısında bulunan batıda Binkılıç'tan doğuda Ağva bölgelerine kadar özellikle fırtınalı havalarda etkili olan ve çeken akıntı olarak bilinen rip akıntısı, sıkça yaşanan boğulma vakalarının en önemli nedeni olarak gösteriliyor.  Sahillerde yer alan uyarı levhalarında "Karadeniz'in cilvesi" olarak nitelendirilen rip akıntısı, İstanbul'un Karadeniz kıyısında bulunan batıda Binkılıç'tan doğuda Ağva bölgelerine kadar etkili oluyor.

1 | 23
İstanbul'un Karadeniz'e açılan sahillerindeki tehlike: Rip akıntısı - Resim: 2

İstanbul'un sahillerinde görevli cankurtaranların bu yıl 1 Haziran-8 Ağustos tarihleri arasında 3 bin 14 kişiyi boğulmaktan kurtardığı, boğulma vakalarının önemli bir kısmının rip akıntısından kaynaklandığı belirtiliyor. 

2 | 23
İstanbul'un Karadeniz'e açılan sahillerindeki tehlike: Rip akıntısı - Resim: 3

Profesyonel yüzücüler bile karşı koymakta güçlük çekiyor

Deniz dip yapısının topuk-dalyan-topuk (kum tepeciği-yarık-kum tepeciği) şeklinde olduğu bölgelerde görülen ve sığ sudan derin suya doğru kuvvetlice hareket eden rip akıntısı, rüzgarlı havalarda topuklarda kırılan dalgaların dalyan bölgelerinden geriye doğru hareketi sonucu oluşuyor. Böylece akıntıya kapılanları kıyıdan uzaklaştırıp açığa doğru taşıyor.

3 | 23
İstanbul'un Karadeniz'e açılan sahillerindeki tehlike: Rip akıntısı - Resim: 4

Boğulma olayları, açığa doğru çekildiğini fark eden insanların, korku ve panikle çırpınarak kıyıya dönmeye çabalamaları ve yorgun düşerek kendilerini su üzerinde tutamamaları neticesinde gerçekleşiyor.

4 | 23