19 Nisan 2024, Cuma
Haber Giriş: 04.09.2022 13:45 | Son Güncelleme: 04.09.2022 14:55

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden Kız Kulesi yıkıldı iddialarına yanıt

Sosyal medyada Kız Kulesi'nin yıkıldığına yönelik paylaşılan görsellerin ardından Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden açıklama geldi. Açıklamada,"2023 yılında Kız Kulesi, tarihi ve abidevi değerine uygun şekilde, bir anıt eser ve müze olarak hizmet verecek" denildi
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden Kız Kulesi yıkıldı iddialarına yanıt

Restore edilmek üzere etrafı brandalar ile kapatılan İstanbul'un simgelerinden Kız Kulesi'nin yıkıldığı iddia edildi. Sosyal medyada yer alan bazı görsellerde kulenin arkasından geçen bir geminin görüldüğü bu nedenle de kulenin yıkıldığı iddia edildi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü iddialar üzerine sosyal medya hesabından yapılan açıklama yaptı.

1940'lı yıllarda Kız Kulesi'nde yaşanan yangın sonrasında betonarme eklenti yapıldığı belirtilen açıklamada, "Betonarme eklenti, alanında uzman isimler olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Feridun Çılı, Han Tümertekin ile İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından hazırlanan, yapının depreme karşı dayanımının olmadığına ilişkin raporlar ve yine danışman hocalarımızın kontrolünde hazırlanan projeler doğrultusunda evrensel koruma ilkelerine bağlı kalarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta, özgün malzemesine uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Sosyal medyada yer alan fotoğraf


Restorasyona ve Kız Kulesi'ne ilişkin tüm belgeler ve gelişmelerin https://kizkulesi.com sitesinden paylaşıldığına yer verilen açıklamada, "2023 yılında, Cumhuriyetimizin 100. yaşında, Kız Kulesi, tarihi ve abidevi değerine uygun şekilde, bir anıt eser ve müze olarak hizmet verecektir." denildi. 

Kaynak: AA