20 Temmuz 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 05.03.2024 08:26 | Son Güncelleme: 05.03.2024 08:40

Mart kapıdan baktıracak: Sıcaklıklar 10 derece düşecek

Uzun bir süre mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar yerini soğuk ve yağışlı havaya bırakacak. Sıcaklıkların yurt genelinde 10 derece kadar düşeceğini ve bütün haftanın yağışlı geçeceğini belirten Meteoroloji Hava Tahmin Uzmanı Yusuf Ziya Yavuz "Mart ayı adeta kapıdan baktıracak" dedi
Mart kapıdan baktıracak: Sıcaklıklar 10 derece düşecek

Batı bölgelerinde bugün sabah başlayacak yağışların 5 günlük periyotta yurdun büyük bölümünde görüleceğini belirten Yusuf Ziya Yavuz, "Yağışların gök gürültülü sağanak şeklinde olması bekleniyor. Çarşambadan itibaren kuzeyden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisiyle sıcaklıklarının düşmesini, Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu bölgesinin yükseklerinde karla karışık yağmurla kar yağışının görülmesini bekliyoruz" dedi.

Lodos etkili olacak

Ege'nin güneyi, Akdeniz'in batısı ve İç Anadolu'nun güneyinde bugün kuvvetli lodosun etkili olacağını bildiren Yavuz, sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

"Hafta sonu ise mevsim normallerinin altına düşecek"

Yağışların hafta sonu Doğu Anadolu'da görülmesinin ardından yurdu terk edeceğini ve yeni bir sistemin görüleceğini ifade eden Yavuz, "Sıcaklıklar şu an mevsim normallerinin üstünde ancak çarşamba gününden itibaren düşüşler başlıyor. Perşembe ve cuma günü sıcaklıklar mevsim normallerinde olacak, hafta sonu ise mevsim normallerinin altına düşecek. İlk değerlendirmelere göre mart ayı adeta kapıdan baktıracak. Yurt genelinde 10 derece gibi hızlı bir sıcaklık düşüşü görülebilecek. Mevsim geçişlerinde vatandaşlarımız sıcak havayı görünce rahatlıyorlar ama bahara aldanmamak gerekiyor. Çarşambadan itibaren hava durumuna dikkat etmek gerekiyor."

3 büyükşehirde hava durumu

Ankara'da hafta boyunca görülecek yağışların gün içerisinde aralıklı olacağını ve etkisini kaybedeceğini belirten Yavuz, perşembe ve cuma günü özellikle Kızılcahamam gibi kuzey ilçelerde kar yağışı ihtimali olduğunu söyledi.

Yavuz, "Ankara'da hava sıcaklığı 18 derece iken sıcaklık hafta sonu 8 dereceye kadar düşecek. Gece sıcaklıklarının ise 4 dereceden eksi 2'ye kadar düşmesini bekliyoruz" dedi.

İstanbul'da dört gün boyunca yağış var

İstanbul'da dört gün boyunca yağış görüleceğini dile getiren Yavuz, sıcaklıkların gündüz 15-16 dereceden 10 dereceye, gece ise 8-10 dereceden 4 dereceye kadar ineceğini aktardı. İzmir'de de dört gün boyunca aralıklarla yağış görüleceğini bildiren Yavuz, gündüz ve gece sıcaklıkların 7-8 derece kadar düşeceğini kaydetti.

16 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bugün 16 şehir için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu. Başta İstanbul olmak üzere öğle saatlerinden sonra sağanak yağışın etkili olması bekleniyor.

Sarı kod verilen iller: Ayfonkarahisar, Ankara, Aydın, Antalya, Balıkesir, Burdur, Eskişehir, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Konya, Manisa, Uşak, Karaman

Turuncu kod verilen iller: Antalya, Muğla

Son tahminlere göre Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güneybatısı ile Adıyaman çevrelerinin yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların: Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları ile Adana ve Mersin çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde pus ve sis ile birlikte buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunuyor.


Meteorolojik sarı kod uyarısı ne demek?
Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Meteorolojik turuncu kod uyarısı ne demek?
Turuncu, havayla ilgili "tehlikeli durum"larda kullanılıyor. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok tedbirli olunması, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor.

 

 

Kaynak: AA