15 Nisan 2024, Pazartesi
Haber Giriş: 16.01.2023 08:39 | Son Güncelleme: 16.01.2023 08:51

Meteoroloji'den 50 şehir için sis ve kar uyarısı

Meteoroloji 16 Ocak hava durumu raporunu yayımladı. 5 günlük verilere göre bugünden itibaren Marmara bölgesinde yoğun sis, Doğu Anadolu da ise yoğun kar yağışı bekleniyor. Akdeniz ve Ege de ise sağanak yağış ve fırtına hakim olacak. Türkiye'nin bazı illerinde sıcaklık rekor seviyeye çıkacak
Meteoroloji'den 50 şehir için sis ve kar uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye'nin güney, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Karaman, Niğde ve Sivas çevrelerinin yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Çarşamba gününden sonra Türkiye genelinde sıcaklıklar yer yer 15 dereceye, hatta bazı illerde 20 dereceye yaklaşacak.

Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri ile Malatya’nın güney kesimlerinde kuvvetli olması beklenen yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu’nun batısı ile Karaman, Niğde ve Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Marmara ile iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

Kuvvetli yağış uyarısı:

Yağışların; Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri ile Malatya’nın güney kesimlerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı yapıldı. 

Bazı şehirlerde sıcaklık rekoru kırılacak

Ocak ayının ikinci haftasını geride bırakırken mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları daha da artacak. Türkiye'nin bazı illerinde sıcaklık rekor seviyeye çıkacak.  Yeni haftayla birlikte hava sıcaklığının özellikle Marmara Bölgesi'nde daha da yükselmesi bekleniyor.