21 Mayıs 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 26.03.2024 19:44 | Son Güncelleme: 26.03.2024 19:50

Ticaret Bakanlığı: İsrail'le silah ticareti haberleri manipülasyon amaçlı

Ticaret Bakanlığından "İsrail ile silah ticareti yapıldığı" haberlerine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, "Yurt dışı kaynaklı internet sitelerinin yapmış olduğu bu haberler, manipülasyon amaçlı yapılmış olup gerçeği yansıtmamaktadır" denildi
Ticaret Bakanlığı: İsrail'le silah ticareti haberleri manipülasyon amaçlı

Ticaret Bakanlığı, İsrail ile silah ticareti yapıldığına ilişkin haberleri yurt dışı kaynaklı internet sitelerinin yaptığını ve manipülasyon amaçlı yapılan bu haberlerin, gerçeği yansıtmadığını savundu. Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, bazı internet sitelerinde, TÜİK'in resmi verileri baz alınarak Ocak 2024 itibarıyla Türkiye'den İsrail'e "Barut, patlayıcı maddeler, ateş alıcı maddeler, mühimmat, silah ve parçaları ihraç edilmeye devam edildiği ortaya çıktı" haberleri yayımlandığı belirtildi.

"Jel yakıt, çakmak gazı, yivsiz av tüfeği yedek parçaları ve balıkçılık malzemeleri ihraç edildi"

Paylaşımda, haberlerin içeriğine yönelik incelemeler yapıldığı belirtilerek şunlar kaydedildi: "36.⁠ ⁠fasıl, Barut ve patlayıcı maddeler, pirotekni mamulleri, kibritler, piroforik alaşımlar, ateş alıcı maddeler başlığı altında 'Jel yakıt ve çakmak gazı', 93.⁠ ⁠fasılda ise Silahlar ve mühimmat, bunların aksam parça ve aksesuarları başlığı altında 'yivsiz av tüfeği yedek parça ve aksesuarları ile balıkçılık malzemeleri (zıpkın vb)' ihraç edildiği anlaşılmıştır. Böylece, Gümrük Tarife Cetveli'nin fasıl başlıklarında yer alan ifadeler manipüle edilerek kamuoyunun yönlendirilmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır. Söz konusu yurt dışı kaynaklı internet sitelerinin yapmış olduğu bu haberler, manipülasyon amaçlı yapılmış olup gerçeği yansıtmamaktadır."

 

Kaynak: AA