29 Mart 2023, Çarşamba
Haber Giriş: 28.01.2023 11:33 | Son Güncelleme: 28.01.2023 11:38

Üç ülke Türkiye’deki vatandaşlarını uyardı

İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e karşı yapılan saldırıların ardından, ABD, Almanya ve Fransa Türkiye’deki vatandaşlarını terör saldırısı ihtimaline karşı uyardı
Üç ülke Türkiye’deki vatandaşlarını uyardı

ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği, Danimarkalı ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan'ın Kur'an-ı Kerim yakma eylemlerinin ardından saldırılar olabileceği gerekçesiyle Türkiye'deki vatandaşları için uyarı yayınladı. Büyükelçiliğin internet sitesinde yer alan uyarıda, "ABD hükümeti, vatandaşlarını teröristlerin Türkiye'deki ibadethanelere olası misilleme saldırılarına karşı uyarıyor. Teröristler, ibadet yerlerini veya Batılıların sık sık ziyaret ettiği yerleri hedef alarak saldırabilirler" ifadeleri kullanıldı. ABD vatandaşlarının kalabalık yerlerden uzak durması ve yerel medyayı takip etmesi istendi.

Fransa'nın Türkiye Büyükelçiliği de sosyal medya hesabından vatandaşları için uyarı mesajı paylaştı: "27 Ocak 2023 tarihinde ABD’nin Ankara büyükelçiliği tarafından yapılan güvenlik uyarısının da anımsattığı gibi, Türkiye’de terör saldırısı riski halihazırda yüksek düzeylidir. Türkiye’de ikamet eden Fransızların veya Türkiye’ye seyahat edecek olanların, dini mekanlar da dahil olmak üzere yabancıların uğrak yeri olan kalabalık alanlardan özellikle uzak durarak güvenliklerine azami dikkat göstermeleri önemle rica olunur."

Almanya da İsveç'te Türk Büyükelçiliği önündeki Kuran-ı Kerim yakılması olayını hatırlatarak, "Türkiye'de terör saldırıları riski artmıştır. Bu nedenle özellikle yoğun, kalabalık kamusal yerlerde bulunmaktan kaçınılmalı ve ibadet yerlerini ziyaret ederken dikkatli olunmalıdır" mesajıyla vatandaşlarını uyardı.