20 Temmuz 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 05.04.2023 11:02 | Son Güncelleme: 05.04.2023 11:09

Buckingham Sarayı ilk kez Kraliçe Camilla unvanını kullandı

İngiltere Kralı 3. Charles'ın eşi Camilla'nın unvanı, Buckingham Sarayı tarafından ilk kez Kraliçe olarak Kral'ın 6 Mayıs’ta yapılacak taç giyme töreni davetiyelerinde kullanıldı
Buckingham Sarayı ilk kez Kraliçe Camilla unvanını kullandı

İngiltere Kraliçe 2. Elizabeth'in vefatından bu yana Queen Consort (Konsort Kraliçe) olarak anılan Camilla'nın unvanı, Buckingham Sarayı'nın hazırladığı resmi davetiyelerde ilk kez Queen Camilla (Kraliçe Camilla) olarak yer aldı.

Başkent Londra'daki Westminster Abbey Kilisesi'nde 2 bin davetlinin katılımıyla 6 Mayıs'ta yapılacak taç giyme töreninde Camilla da Kral'ın yanında yer alacak ve bu tarih itibarıyla resmen Kraliçe olarak anılacak.

Kraliçe Elizabeth duyurmuştu

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, tahttaki 70'inci yıl dönümüne ilişkin 5 Şubat 2022’de paylaştığı mesajında, oğlu Charles kral olduğunda, eşi Camilla'nın Kraliçe olacağını açıklamıştı. Kraliçe Elizabeth, Prens Charles tahta çıktığında eşi Camilla'nın Kraliçe unvanı almasını içten dilediğini belirtmişti. Kraliçe, Prens Charles kral olduğunda, halkın kendisine verdiği desteğin aynısını Charles'a ve eşi Camilla'ya vereceklerini bildiğini dile getirmişti.