22 Nisan 2024, Pazartesi
Haber Giriş: 31.08.2022 12:43 | Son Güncelleme: 31.08.2022 13:11

Modanın yer altı dünyası: Victoria’s Secret: Angels and Demons

Victoria’s Secret: Angels and Demons belgeseli, bir moda devinin 1980’lerde başlayan hikâyesini, önlenemez yükselişini ve son yıllarda gerçekleşen dramatik çöküşünü çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Ardı arkası kesilmeyen skandalların yer aldığı belgesel 15 Eylül'de Gain'de yayınlanacak
Modanın yer altı dünyası: Victoria’s Secret: Angels and Demons

Milyardolarlık dev bir şirket, tüm dünyanın merakla takip ettiği defileler, milyonların konuştuğu mankenler ve onların ışıltılı hayatları… Her biri olay yaratan baş döndürücü şovları, süperstarlara dönüşen melekleri ve sunduğu kusursuz seksi kadın algısıyla adeta akıllara kazınan Victoria’s Secret’ın parıltılı dünyasının ardındaki sırlar Victoria’s Secret: Angels and Demons belgeseliyle gündeme geliyor.

 Victoria’s Secret: Angels and Demons, #MeToo hareketi ve ardından gelen cinsel saldırı iddialarının marka üzerindeki etkisini farklı tanıklıklar üzerinden geniş bir bağlamda izleyiciye aktarıyor. Üç bölümlük Hulu yapımı belgesel, markanın yaratıcısı multimilyarder Les Wexner ile fuhuşa teşvikten hüküm giymiş Jeffrey Epstein’in şaşırtıcı ilişkisini, eski ABD Başkanları Bill Clinton ve Donald Trump ile İngiliz Kraliyet Ailesi mensubu Prens Andrew ve Bill Gates’in de aralarında bulunduğu son derece güçlü isimlerle bağlantılarını da inceliyor. 

Yönetmen Matt Tyrnauer’ın imzasını taşıyan Victoria’s Secret: Angels and Demons, iki CEO’su da dahil olmak üzere markanın eski çalışanları, temsilcileri, “melekleri” ile yazarlar, gazeteciler ve sektörün içinden profesyonellerin görüşlerine ve tanıklıklarına başvuruyor. 

Moda tarihine damga vuran tartışmalı kararlar

#MeToo hareketinin ve sosyal medya ile online alışveriş devriminin getirdiği dönüşümlere ayak uydurmak konusunda adeta direnen yöneticilerin birbiri ardına gelen yanlış kararlarını ortaya koyan bu çarpıcı yapım, moda tarihine de damga vurmuş pek çok anekdotu izleyiciyle paylaşıyor. Belgesel ayrıca Victoria’s Secret ile özdeşleşen Photoshop’lu gerçek dışı kadın bedeni görünümünün ve agresif şekilde pompalanan “seksi kadın” algısının bugün dahi hayatımızı nasıl şekillendirdiğine de değiniyor.

Karmaşık bir ilişkinin gölgesinde kalan büyük başarı

“Victoria’s Secret: Angels and Demons”, markanın yaratıcısı multimilyarder Les Wexner ile fuhuş amaçlı uluslararası çocuk kaçakçılığından hüküm giymiş Jeffrey Epstein’in, arka yüzünü kimsenin tam olarak bilmediği yaklaşık 20 yıllık ilişkisini de şaşırtıcı detaylar eşliğinde aktarıyor. 

“Kandırıldım” demişti

Epstein’in, modellik yapma iddiasıyla çağrılan, alıkonulan, istismar edilen, bir kısmı henüz reşit bile olmayan kızların hikâyelerindeki rolü anlatılırken; hükümet, finans ve bankacılık dünyasının onun suçlarına nasıl olanak sağlamış olabileceğini gösteren ilişkiler ağı da ifşa ediliyor. Belgesel 15 Eylül'de Gain'de yayına girecek.