19 Mayıs 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 30.11.2022 17:09 | Son Güncelleme: 30.11.2022 21:53

"Sussex Düşesi Meghan Markle kraliyet görevindeyken ciddi tehditler aldı"

Metropolitan Polis Teşkilatında Terörle Mücadeleden Sorumlu Eski Komiser Yardımcısı Neil Basu, Channel 4 News'e verdiği demeçte, Markle'a yönelik tehditlere değindi ve "Markle daima tehdit altında hissettiyse bunu anlayabileceğini" dile getirdi
"Sussex Düşesi Meghan Markle kraliyet görevindeyken ciddi tehditler aldı"

Met Polisi Özel Operasyonlardan Sorumlu Komiser Yardımcısı Neil Basu, 30 yıl boyunca görevli olduğu biriminden istifa etti. İşten ayrılması sonrası Channel 4 News konuşan Basu,  istifasının ardından endişe verici iddialar hakkında açıklamalarda bulundu. 

54 yaşındaki Basu, seçkin hizmetlerinden dolayı Kraliçe'nin Polis Madalyası'nı kazandığı ve Mart 2018'den başlayarak Meghan ve Prens Harry'nin kraliyet düğününden iki ay önce, Met Polisinin terörle mücadele biriminin en kıdemli subayı olarak görev yaptı. Gazeteci Cathy Newman, Twitter'da paylaştığı bir kesitte, Basu'ya "Kraliyet korumasından sorumluydunuz. Meghan ve Harry'nin aldığı tehditleri nasıl tanımlarsınız?" diye sordu.

"İnsanlar bu tehditler nedeniyle yargılandı"

"Yazılanları görüyor olsaydınız, kendinizi sürekli tehdit altında hissederdiniz" diyen, Basu, Meghan Markle'a yönelik tehditleri "İğrenç ve çok ciddi" olarak niteledi. Basu, çoğunluğu aşırı sağdan gelen tehditlerin inandırıcı olup olmadığı sorusuna, "Kesinlikle. Bunu araştıran ekiplerimiz vardı. İnsanlar bu tehditler nedeniyle yargılandı" yanıtını verdi. 

Prens Harry ve eşi, Ocak 2020'de kraliyet görevlerinden çekilerek, daha bağımsız bir hayat yaşamak ve İngiliz medyasından uzaklaşmak için Güney California'ya taşınmıştı. Megan Markle, bir röportajında kraliyet görevi sırasında intiharın eşiğine geldiğini söylemişti.