Köpeklerimizle yaşadığımız sorunların başlangıç noktası hayat düzenimize ve karakterimize uygun olmayan bir ırk üyesini ailemize dahil etmiş olmamız olabilir. Bu nedenle hayvan sahibi olmaya karar verdikten sonra “doğru köpek seçimi” çok önemlidir. Köpeğin doğrusu ya da yanlışı olmaz. Her köpeğin bir karakteri ve hayatta var olma, kendini ifade etme biçimi vardır. Siz ona uygun musunuz? Yani aslında o köpek için doğru yol arkadaşı siz misiniz? Asıl soru bu olmalıdır. Hayatta her köpeğin bir yaratılış amacı ve buna paralel olarak da farklı içgüdü yoğunlukları var. Bir köpeğe sahip olurken onun yaratılış amacını göz önünde bulundurmadan, sadece görünüşünün bize hitap etmesine göre hayvan sahibi olursak; bu iki tarafın da hayatını zorlaştırır. Av içgüdüsü yüksek olan köpek aktiftir ve kovalar. Koruma içgüdüsü yüksek olan köpek havlar. Onları hayatlarımıza dahil edebilir, ancak içgüdülerini doğru yönlendirmezsek zaman içinde davranış sorunları ortaya çıkar ve köpeğimizden şikayetçi olmaya başlarız.
Hem fiziksel hem zihinsel
Farklı bir türü kendi sosyal hayatımıza adapte etmeye çalışırken ihtiyacımız olan şey onları anlamak ve doğru iletişim kurma becerisi geliştirmektir. Dengeli bir ruh, sinir, kas ve eklem sistemine sahip, kendine yetebilen bir köpeğe sahip olmak ve birlikte mutlu yaşamak istiyorsanız; doğru yöntemlerle yapılacak eğitim çalışmaları daha çok önem kazanır. Bu çalışmaların ne sadece fiziksel, ne de sadece zihinsel olması yeterlidir.![](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/02/20171119_134605_IMG_2721-300x300.jpg)