10 Aralık 2023, Pazar
Haber Giriş: 26.12.2022 23:56 | Son Güncelleme: 27.12.2022 09:17

Dinozorların beslenmesine ışık tutacak fosil bulundu

Bilim insanları, 120 milyon yıl önce yaşamış, en küçük dinozorlardan biri olarak bilinen Microraptor'un midesinde son yemeği olan memeli hayvanın fosilleşmiş kalıntısını buldu. Söz konusu keşif eski ekosisteme yönelik analizlerin tekrar gözden geçirilmesine neden olacak
Dinozorların beslenmesine ışık tutacak fosil bulundu

CNN'in haberine göre, McGill Üniversitesi'nde biyoloji profesörü olan, araştırmanın yazarı Hans Larsson, Çin'de müze koleksiyonlarını incelerken, yaklaşık 1 metre büyüklüğündeki Microraptor'un midesinde, başka bir memelinin fosilleşmiş ayağını tespit etti. Larsson, Microraptor'a ait iskeletin midesinde "mükemmel bir şekilde korunmuş" yaklaşık bir santimetre uzunluğunda kemirgen benzeri küçük bir memeli ayağı bulduklarını belirtti.

Ekosisteme yeni bakış açısı getirdi

Profesör Larsson, Microraptor türü dinozorların balık, kuş ve kertenkele yediklerini ancak memeli hayvan avladıklarına dair ilk kez somut verilere ulaştıklarını dile getirdi.

Soyu uzun süredir tükenmiş olan bu hayvanların gıda tüketimi hakkındaki kanıtlara nadiren rastlanıldığına değinen Larsson, bu yeni bulgunun, eski ekosistemlere dair yeni bir bakış açısı ortaya koyduğunu aktardı.

İlk tüylü dinozorlardan biri

Microraptor fosili, ilk kez 2000'li yılların başında Çin'in Liaoning eyaletinde keşfedilirken, gün yüzüne çıkarılan ilk tüylü dinozorlardan biri olarak kabul ediliyor. Araştırma, Journal of Vertebrate Paleontology isimli akademik dergide yayımlandı.