16 Nisan 2024, Salı
Haber Giriş: 22.03.2023 20:10 | Son Güncelleme: 22.03.2023 20:26

Instagram arama sonuçlarına reklam koymaya başladı

Teknoloji sektörünün önemli isimlerinden biri olan ve son aylarda binlerce çalışanını işten çıkarması nedeniyle haberlere konu olan Meta, Instagram'ın gelirini artırmak için arama sonuçlarına reklam gösterimine başladı
Instagram arama sonuçlarına reklam koymaya başladı

Gelirlerini artırmanın yollarını arayan Meta, Instagram'a daha fazla reklam getirmek için düğmeye bastı. Bu kapsamda reklamlar artık platformun arama sonuçlarını işgal edecek. Instagram, blogunda yayınladığı bir yazıda Instagram'ın arama sonuçlarında bir gönderiye dokunduğunuzda görünen akışa şirketlerin reklam girmesine izin vermeye başladığını iletiyor. Bu değişiklik şimdilik sadece bir test, ancak Instagram yeni yerleşimi önümüzdeki aylarda küresel olarak başlatmayı planlıyor.

Ürün ve işletme arayanlar bu reklamları görecek

Instagram'ın gönderisi reklamların "aktif olarak işletme, ürün ve içerik arayan kişilere ulaşacağını" belirtirken, şirket sözcüsü Shenny Barboza The Verge'e yaptığı açıklamada reklamların topluluk ve öneri yönergelere uygun arama terimleri için gösterileceğini söyledi. Bu da potansiyel olarak bu kriterlere uyan tüm aramalarda reklam görebileceğiniz anlamına geliyor.

Arama sonuçlarındaki reklamlara ek olarak Instagram, hatırlatma reklamları adı verilen ve göründüğünden daha az can sıkıcı olan bir reklam formatını da kullanıma sunuyor.

Instagram'a daha da fazla reklam geliyor ve bu reklamlar Instagram'ın arama sonuçları sayfasında bir gönderiye dokunup kaydırmaya başladığınızda gösterilecek.

Bu reklamlar size yaklaşan bir etkinliği ya da önemli bir tarihi hatırlatmak için anlık bildirimler gönderiyor; ancak neyse ki bu bildirimleri almayı önce kabul etmeniz gerekiyor.

'Hatırlat' formatı da devreye giriyor

Instagram tarafından gösterilen örnekte, bir TV şovunun sezon prömiyeri için bir reklamın içine yerleştirilmiş bir "Hatırlat" seçeneği var. Bu seçeneğe dokunduğunuzda, etkinlikten bir gün önce, 15 dakika önce ve başlangıç saatinde gerçekleşecek bir hatırlatmaya katılabiliyorsunuz.

Instagram, yıllar içinde platformun Keşfet sayfasını, Keşfet akışlarını, Makaraları, Hikayeleri ve hatta kullanıcı profillerini dolduran reklamları giderek daha fazla ekliyor. Instagram'ın bunları arama sonucu akışlarına da getirmesi şaşılacak bir durum olmasa da platformda gezinirken reklamlar tarafından kesintiye uğratılmak zaman zaman can sıkıcı olabilir.