19 Nisan 2024, Cuma
Haber Giriş: 03.02.2023 08:33 | Son Güncelleme: 03.02.2023 08:45

iPhone satışlarında çok sert düşüş

Dünyanın önde gelen teknoloji üreticilerinden Apple, 2019'dan bu güne satışlarındaki en büyük düşüşü yaşıyor
iPhone satışlarında çok sert düşüş

2022 yılında yüksek enflasyonla birlikte dünya genelinde hayat pahalılığın artmasıyla kullanıcılar yeni telefon edinmede artık daha seçici davranmaya başladı. Bunun en çarpıcı örneği ise Apple'ın satışlarına bakıldığında dikkat çekiyor.

BBC'nin haberine göre Apple'ın satışları 2022'nin sonunda, artan yaşam maliyeti ile karşı karşıya kalan müşterilerin satın alma gücünün düşmesi nedeniyle azaldı. iPhone’un üreticisinin satışları, 2022'nin son çeyreğinde 2021'in aynı dönemine göre %5 düştü. Bu, 2019'dan bu yana en büyük üç aylık düşüş oldu ve tahminlerden daha kötü gerçekleşti.

Bu düşüş, birçok firmanın, özellikle pandemi sırasında yükselişe geçen teknoloji sektörü için, keskin bir ekonomik yavaşlama konusunda uyardığı sırada geldi. Apple şirketinin CEO'su Tim Cook, firmanın "zorlu bir ortamda" yol aldığını söyledi. Cook, satışlardaki düşüşü, iPhone’ların üretildiği Çin'deki Covid-19 nedeniyle arzdaki yavaşlamaya, doların diğer para birimlerine göre güçlenmesine ve Ukrayna'daki savaş ve pandeminin devam eden etkilerinden kaynaklanan daha geniş ekonomik durgunluğa bağladı.

Cook yatırımcılarla yaptığı bir görüşmede, "Dünya benzeri görülmemiş koşullarla karşı karşıya kalmaya devam ederken Apple'ın bundan bağımsız olmadığını biliyoruz" dedi. Apple, satışlardaki düşüşün tüm dünyada meydana geldiğini ve ürünlerinin çoğunu etkilediğini söyledi.

iPhone'ların satışları %8'den fazla düştü. Diğer büyük teknoloji şirketleri de yatırımcılarla görüşmelerinde zorluk yaşadıklarını ifade ediyorlar. E-ticaret işini yeniden canlandırmak için mücadele eden Amazon, çevrimiçi mağazalarındaki satışların 2022'nin son çeyreğinde bir yıl öncesine göre %2 düşüş kaydedildiğini söyledi. Google ve YouTube'un ana şirketi olan Alphabet’in, şirketin ana gelir kaynağı olan reklamları kesmeleri, satışları yalnızca %1 arttı.