25 Mayıs 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 08.03.2024 21:28 | Son Güncelleme: 08.03.2024 21:38

LinkedIn Microsoft'a premium üyeliklerden bir yılda 1,7 milyar dolar kazandırdı

LinkedIn, Microsoft tarafından satın alınmasından bu yana ilk kez premium aboneliklerden ne kadar gelir elde ettiğini açıkladı. Şirket, 2023 yılında premium abonelerinden 1,7 milyar dolar kazandığını duyurdu
LinkedIn Microsoft'a premium üyeliklerden bir yılda 1,7 milyar dolar kazandırdı

Yapay zeka araçlarının etkisiyle abone sayısı bir önceki yıla göre yüzde 25 artış gösteren LinkedIn'in COO'su Dan Shapero bir yazısında, premium kullanıcılarının yüzde 70'inden fazlasının yazı ve yorum yazmaya yardımcı olması ve profil önerileri için yapay zeka araçlarını kullandığını söyledi.

Shapero "İlk testler ayrıca yapay zeka destekli iş deneyimimize erişimi olan abonelerin yüzde 90'ının bunu faydalı bulduğunu gösteriyor" dedi.

Microsoft Ocak ayında LinkedIn'in gelirinin son çeyrekte yüzde 9 oranında arttığını ve üyelik artışının iki yıldan uzun bir süredir hızlandığını açıkladı.

Microsoft'un 2016 yılında şirketi 26,2 milyar dolara satın almasından bu yana LinkedIn'in ne kadar gelir elde ettiği ise açıklanmadı.

Yapay zeka ve kariyer fırsatı

2008'den beri LinkedIn'de çalışan Shapero, daha fazla yapay zeka özelliğinin yolda olduğunu da söyledi.  Shapero, "Kariyerinizde, işinizde veya iş aramanızda daha fazlasını başarmanıza yardımcı olmaya çalışırken bizden daha fazla güncelleme görmeyi bekleyin ve yapay zekanın yardımıyla başarınızı daha da güçlendirebiliriz" dedi.

LinkedIn geçen yıl Mayıs ve Ekim aylarında iki tur kesinti yaparak 1400'den fazla çalışanı işten çıkardı.