27 Mayıs 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 28.07.2023 23:30 | Son Güncelleme: 30.07.2023 10:19

Musk, X aylık kullanıcı sayısının yeni bir zirveye ulaştığını söyledi

Elon Musk Cuma günü, daha önce Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X'in aylık kullanıcı sayısının yeni bir zirveye ulaştığını söyledi ve en son bu sayının 540 milyonun üzerinde olduğunu gösteren bir grafik paylaştı
Musk, X aylık kullanıcı sayısının yeni bir zirveye ulaştığını söyledi

Musk'ın X'te kullanıcı rakamlarıyla ilgili paylaşımı, şirketin organizasyonel değişikliklere gittiği ve son bir ayda düşen reklam gelirlerini artırmaya çalıştığı bir dönemde geldi.

Bu veri aynı zamanda Meta Platforms'un 5 Temmuz'da Threads adlı doğrudan rakip bir platformu hayata geçirmesinin ardından X'in yöneticilerinden gelen bir yanıt olarak dikkat çekti.

Musk'ın Ekim ayında firmayı satın almasından önce yapılan bir açıklamaya göre, Twitter Mayıs 2022'de 229 milyon aylık aktif kullanıcıya sahipti. Musk Kasım ayında X'in günlük 259,4 milyon aktif kullanıcısı olduğunu açıkladı.

Musk görevi devraldığından bu yana bir dizi ürün ve organizasyonel değişikliği hızla hayata geçirdi. Şirket, doğrulanmış mavi onay işaretini (Twitter Blue) ücretli bir hizmet olarak kullanıma sundu ve reklam satışlarının bir kısmını platformdaki belirli içerik oluşturucularla paylaşmaya başladı.

Reklam öncelikli

Mayıs ayında Musk, eski NBCUniversal reklam şefi Linda Yaccarino'yu X'in CEO'su olarak atayarak, platform abonelik gelirlerini arttırmaya çalışırken bile reklam satışlarının öncelikli olduğunun sinyalini verdi.

Musk bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, reklam gelirlerindeki yaklaşık yüzde 50'lik düşüş ve ağır borç yükü nedeniyle X'in nakit akışının negatif olduğunu belirtmiş ancak ayrıntı vermemişti.