21 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 24.02.2024 00:09 | Son Güncelleme: 24.02.2024 00:12

Neptün ve Uranüs etrafında yeni uydular tespit edildi

Gökbilimciler Neptün ve Uranüs etrafında yeni uydular tespit etti. Yeni keşiflerle Neptün'ün uydu sayısı 16'ya, Uranüs'ün ise 28'e yükseldi
Neptün ve Uranüs etrafında yeni uydular tespit edildi

Gökbilimciler, Neptün ve Uranüs etrafında daha önce bilinmeyen uydular tespit etti. Güneş sisteminde daha önce bilinmeyen uydular, Hawaii ve Şili'deki teleskoplar tarafından keşfedildi. Buna göre, gökbilimciler, Neptün'ün etrafında dönen 2 uydunun yanı sıra Uranüs'ün etrafında da bir küçük uydu daha olduğunu ortaya çıkardı.

Uluslararası Astronomi Birliği, yeni keşiflerle Neptün'ün uydu sayısının 16'ya, Uranüs'ün ise 28'e yükseldiğini açıkladı. Washington'daki Carnegie Bilim Enstitüsü'nden gökbilimci Scott Sheppard, küçük uydunun Güneş'ten en uzak buzlu gezegen olan Neptün'ün etrafında bir turu yaklaşık 27 yılda tamamladığını söyledi. Sheppard, henüz keşfedilmemiş çok sayıda küçük uydular olabileceğini de ifade etti. Tahmini çapı 8 kilometre olduğu belirtilen Uranüs'ün yörüngesindeki yeni uydunun ise muhtemelen gezegenin uyduları arasında en küçüğü olabileceği kaydediliyor.

Kaynak: AA