08 Aralık 2023, Cuma
Haber Giriş: 12.08.2023 13:06 | Son Güncelleme: 12.08.2023 13:22

Fransa’da Eris alarmı: Tatil bölgelerinden yayılıyor

Omicron’un yeni alt varyantı Eris, ABD, İngiltere ve Fransa başta olmak üzere birçok ülkede hızla yayılıyor. İngiltere'de yayılmanın sebebi Barbie ve Oppenheimer filmlerine gösterilen ilgi Fransa'da ise tatilciler olarak gösteriliyor
Cannes plajları doluluk oranıyla dikkat çekiyor
Cannes plajları doluluk oranıyla dikkat çekiyor

ABD ve İngiltere'den sonra Fransa'da da Omicron’un yeni alt varyantı Eris alarm durumuna neden oldu.  Uzmanlar İngiltere'deki artışın, milyonlarca kişinin Barbie ve Oppenheimer filmine ilgi göstermesi ve bu nedenle aynı anda kapalı ortamda bulunması olarak gösterdi. Uluslararası Fransız Radyosu'nun (RFI) Fransız Halk Sağlığı Kurumu verilerine dayandırdığı haberinde ise ülkedeki Eris vaka sayılarındaki artışın tüm bölgelerde gözlemlendiği ancak en yüksek artışın popüler tatil bölgelerinde olduğuna dikkat çekildi.  Covid-19 şüphesiyle hastaneye kaldırılan kişi sayısında ciddi sayıda artış gözlemlenen Fransa'da şüpheli vakaların bir önceki haftaya kıyasla 15 ila 74 yaş arası bireylerde yüzde 25 artış gösterdiğini belirtildi. Söz konusu oranın 74 yaş üstü bireylerde yüzde 34 ve iki yaşın altıdaki bebeklerde ise yüzde 56 arttığı aktarıldı.

Nouvelle Aquitaine en yüksek sayıda pozitif vaka bildiren bölge olurken 31 Temmuz ila 6 Ağustos tarihlerinde yaptırılan PCR testlerinden 789’unun pozitif çıktı. Occitanie’de 730, Başkent Paris'in yer aldığı Ile-de-France’de 689 ve Provence-Alpes-Cote d'Azur bölgesinde 638 test sonucunun pozitif olduğu açıklandı.

Üçte biri Eris bağlantılı

Tatil bölgelerinde, insanların sosyalleşmek için festivaller ve diğer etkinliklerde bir araya gelmesinin Eris’in yayılma hızını tetiklemiş olabileceği aktarılırken yeni vakaların üçte birinden fazlasının, Covid-19'un Omicron varyantının alt türevi olan Eris bağlantılı olabileceği kaydedildi.

Eris’in yaygınlığında istikrarlı artış söz konusu

DSÖ, 9 Ağustos'ta Eris varyantına ilişkin bir rapor yayımlamıştı. Rapora göre, önceden "gözlem altındaki varyant" olan ve statüsü "izlenmesi gereken varyant" olarak değiştirilen Eris'in yaygınlığında istikrarlı bir artış olduğu belirtilmiş, 7 Ağustos itibarıyla 51 ülkeden 7 binin üzerinde numune paylaşılmıştı.

Mevcut kanıtlara dayanarak Eris'in oluşturduğu halk sağlığı riski, diğer mevcut Covid-19 varyantlarının riskine benzer şekilde "küresel düzeyde düşük" olarak değerlendirilmişti. Eris'in, özelliklerine bağlı olarak küresel olarak yayılabileceği ve vakalarda artışa neden olabileceği de kaydedilmişti.